Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası’nın dolar rezervleri milyonerlere gitmiş

Merkez Bankası’nın dolar rezervleri milyonerlere gitmiş

123
0

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa eden eski bakan Berat Albayrak döneminde Merkez Bankası’nda eriyen 128 milyar doların nereye gittiği yönündeki soru Türkiye’nin gündemine oturmuş durumda.

Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doların milyonerlere gittiği ortaya çıktı.Birgün’ün haberine göre Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun (BDDK) verilerine göre toplam hesapların binde 2’sini oluşturan milyoner hesaplar satılan rezervlerin yarısını almış.

BDDK isim isim olmasa da banka hesaplarının içindeki paraları büyüklüğüne göre sıralıyor ve kamuoyuna açıklıyor.Veriller içerisinde 10 bin TL’den az para olanlardan, 1 milyon TL’den daha fazla para olanlara kadar banka hesaplarının nasıl bir dağılıma sahip olduğu bilgileri bulunuyor.

Verilere göre, 2019 Ocak ayında milyonerlerin döviz ve altın cinsinden hesaplarının büyüklüğü 108 milyar 98 milyon dolarken, bu tutar 2020 Ocak ayında 121 milyar 77 milyon dolara, 2021 Ocak ayında ise 139 milyar 386 milyon dolara yükseldi.

Milyoner hesapların döviz ve altın varlıklarında iki yılda yaşanan artış 30 milyar 135 milyon dolar oldu.Verilere göre, 2019 Ocak ile 2021 Ocak arasında bankalardaki döviz ve altın hesapları 64 milyar 218 milyon dolar artarken, bu artışın 30 milyar 135 milyon doları milyoner hesaplardan kaynaklandı.

BDDK verileri sayesinde içinde 10 bin TL’den az para olanlardan, 1 milyon TL’den daha fazla para olanlara kadar banka hesaplarının nasıl bir dağılıma sahip olduğu biliniyor. Bu hesaplarda 2019’un başından bugüne yaşanan değişime mercek tuttuk. Ortaya çıkan tabloya göre Merkez Bankası’nın tanzim satışından en büyük pastayı yiyenler milyonerler olmuş durumda.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu “Döviz işlemleri o günkü piyasa koşulları ve fiyatlarından yapıldı” demişti.AKP’nin Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli de rezervlerin halka satıldığını ifade etmişti.

Canikli şunları söylemişti:

“128 milyar doların 36 milyar doları ile altın ithal edilmiştir ve bu altınlar Cumhuriyet Altını, bilezik ve benzeri yatırım aracı olarak Türk halkının evindedir. 75 milyar doları Türkiye’deki bankalarda gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmaktadır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.