Ana Sayfa Haberler Öğretmenliği bıraktı, çiftlik kurdu

Öğretmenliği bıraktı, çiftlik kurdu

102
0
İSTANBUL'UN YOĞUN TRAFİĞİ VE KALABALIĞINDAN SIKILAN MEDET DOĞAN, ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİ BIRAKARAK MEMLEKETİNDE HAYALİNDEKİ ÇİFTLİĞİ KURDU. (SEDAT ÖZATA/TOKAT-İHA) İstanbul'un yoğun trafiği ve kalabalığından sıkılan öğretmen, mesleğini bırakarak memleketinde hayalindeki çiftliği kurdu.

Öğretmen Medet Doğan, mesleğini bırakarak memleketi Tokat’ta çiftlik kurdu.

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi metal işleri bölümünden mezun olan Medet Doğan, 2007 yılında Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 5 ay metal işleri öğretmenliği yaptı. Doğan, eşi ile birlikte memleketi Tokat’ın Niksar ilçesine dönmeye karar verdi Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelen Doğan, 14 yıldır besiciliğin yanı sıra 3 yıldır da örtü altı tarımı yapıyor.

“Asla pişman değilim”

İstanbul’dan döndüğüne pişman olmadığını belirten Doğan, “Tarım ve hayvancılık yapmak isteyenler buna yatırım yapabilirler. İlgi alaka gerekiyor, bilgi öğrenmek gerekiyor, teknolojiyi takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum ki bu yaşadığımız bir yıllık dünyanın yaşadığı süreç gösterdi ki üretim olmak zorunda. Bu nedenle asla pişman değilim. İnsanlar asgari ücrete İstanbul’da çalışacağına gelip topraklarında üretim yapsalar bundan daha kazançlı olacağını düşünüyorum” dedi.

Serada yaptığı üretimle ilçede salatalık üretimini yaklaşık bir buçuk ay öne çektiğini belirten Doğan, “Geçmiş dönemlerde Niksar’da ilk salatalıklar mayıs ayının 15’i gibi çıkarken, son üç yıldır nisanın başında satışa hazır hale getirdik. Seramızda hayvan gübresi kullanıyoruz. Aynı zamanda hayvancılık yaptığımız için hayvanlarımızın dışkılarını gübre olarak da kullanıyoruz. Şimdi tekrardan 1,5 milyon TL’lik yeni bir yatırım yaparak 8 dönüm daha sera kuruyorum. Asla pişman değilim, üretim yapmak isteyen herkese de tavsiye ediyorum. En büyük hayalim Dönekse’den bakınca Niksar Ovası’nı gelincik gibi beyaz bir örtü olarak görmekti, inşallah ilk etapta 10 dönümle bunu da geçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

Nur Doğan ise doğma büyüme İstanbullu olduğuna dikkat çekerek, “Eşim bana İstanbul’da sıkıldığını ve tarımla uğraşmak istediğini söyledi. Eşimin kararına saygı duydum. Niksar’da yer aldık, buraya geldik ve burada beraber canla başla hayvancılık, son üç yıldır da seracılık yapmaya başladık. Eşimle beraber bu işi yapıyoruz, memnunuz. Çocuklarım da destek oluyor, severek yaptığımız bir iş” ifadelerini kullandı.

AKP İÇİNDE 128 MİLYAR DOLAR ÇATLAĞI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.