Ana Sayfa Haberler CHP’li Tanrıkulu’ndan Mart ayı hak ihlalleri raporu

CHP’li Tanrıkulu’ndan Mart ayı hak ihlalleri raporu

290
0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı hak ihlalleri raporuna göre, mart ayında 182 kişinin yaşam hakkı ihlal edilirken, 371 kişi de işkenceye veya cezaevlerinde kötü muameleye maruz kaldı.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Mart 2021 Hak İhlalleri” raporunu açıkladı. Rapora göre, 182 kişinin yaşam hakkı ihlal edilirken, bu kapsamda iş cinayetlerinde 142 kişi, kadın cinayetlerinde 28 kişi hayatını kaybetti. 2 mültecinin yaşam hakkının ihlal edildiği belirtilen raporda, nefret suçları nedeniyle 1 kişi yaşamını yitirdi. Polis ve asker araçlarının neden olduğu olaylarda bir çocuğun yaşamını yitirdiği belirtilirken, 2 çocuk da kara mayınları ve patlayıcılar nedeniyle hayatını kaybetti. Cezaevinde ise 5 kişi yaşamını yitirdi.

Rapora göre mart ayında 138 kişinin işkenceye uğradığı belirtildi ve cezaevlerinde 233 kişinin kötü muamele veya işkenceye maruz kaldığı kaydedildi.

“Düşünceyi ifade özgürlüğü” ihlali kapsamında ise, 8 gazeteci, yazar veya yayıncının mahkum olduğu belirtildi. Gözaltına alınan gazetecilerin sayısının 6 iken, dava veya soruşturma açılan gazeteci saysının 5 olduğu görüldü.

Rapora göre mart ayında 15 belediye başkanı, milletvekili veya parti yöneticisi tutuklanırken, 25 basın açıklaması veya etkinliğe de müdahale edildi.

İŞTE DİKTATÖRLÜĞÜN FİNANSMANI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.