Ana Sayfa Dünya Fransa Senatosu, pandemi ve baskıyı fırsat bilip güvenlik yasa tasarısını onayladı

Fransa Senatosu, pandemi ve baskıyı fırsat bilip güvenlik yasa tasarısını onayladı

277
0

Fransa Senatosu’nda ele alınan ve bazı maddeleri yeniden yazılan tartışmalı genel güvenlik yasa tasarısı, 98 ‘Hayır’ oyuna karşı 241 ‘Evet’ oyuyla onaylandı.

Tasarının yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. 22. maddesi, polislerin ve jandarmanın gösterileri izlemek için insansız hava araçları kullanmasını içerin tasarıda, polisin kamusal alanda çekilmiş görüntüleri kullanma yetkisi genişletilirken, gösterilerde helikopter ya da insansız hava araçlarının çektiği videoların yayınlanmasına da imkan tanınıyor.

Baskı rejimi ve hükümetin elini güçlendirecek her türlü kolaylığı sağlayan yasa tasarısı geçen sene büyük tepkilere ve protestolara sahne olmuş, polis ve halk karşı karşıya gelmiş, orantısız güç kullanan polis adeta sokakta halka işkenceye varan müdahalelerde bulunmuştu

Oysa halkı temsil etmesi gereken senatonun bunca tepkiye rağmen sanki bir el tarafından yönetiliyormuş gibi ezici çoğunlukla güvenlik yasasını onaylaması akılda bir çok soru işaretleri ve şüphe bırakmaktadır.

Tasarının, güvenlik güçlerinin görüntülerini yayınlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin euro’ya kadar para cezası verilmesini öngören 24. maddesinin artan tepkiler üzerine yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Genel güvenlik yasa tasarısı polis şiddetine yol açacağı ve özgürlükleri kısıtlayacağı gerekçesiyle ülkede protesto gösterilerine neden olmuştu.

GECE YARISI FLAŞI: ÖLMÜŞLERE DE ÇÖKTÜLER!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.