Ana Sayfa Dünya Credit Suisse’de iki yönetici görevlerinden ayrıldı

Credit Suisse’de iki yönetici görevlerinden ayrıldı

163
0

İsviçre’nin ikinci büyük bankası Credit Suisse, geçtiğimiz hafta iflas eden Archegos Capital adlı hedge fon ile yaptığı işlemler nedeniyle 4,7 milyar zarar açıkladı. Bankanın yatırım bankacılığı ve risk yönetimi birimlerinin yöneticileri görevlerinden ayrıldı.

Credit Suissee, Archegos Capital adlı hedge fonun iflasından dolayı ilk çeyrekte bilançosunda yaklaşık 900 milyon İsviçre frankı zarar oluşacağını belirtti. Banka bu sabah yaptığı açıklamaya göre hisse geri alım planlarını askıya aldı ve temettü ödemelerini üçte iki oranında düşürdü.

“Ciddi kayıp kabul edilemez”

Sözcü gazetesinin Reuters’a dayandığrdığı habere göre; Archegos nedeniyle aldığı pozisyonları kapatmak için 2 milyar doların üzerinde hisse satışı yapan İsviçre’nin ikinci büyük bankası, risk yönetimi biriminin başında bulunan Lara Warner ve yatırım bankacılığı biriminin başkanı Brian Chin’in kayıpların ardından görevlerinden ayrıldığını açıkladı.

Credit Suisse CEO’su Thomas Gottstein yaptığı açıklamada, “ABD merkezli bir hedge fonunun çöküşüne bağlı olarak Prime Services birimimizdeki ciddi kayıp kabul edilemez. Ders çıkaracağız. Credit Suisse köklü bir geçmişe sahip güçlü bir kurum olmaya devam ediyor” dedi.

Archegos’un iflası, Greensill Capital’in çöküşünden sadece bir ay sonra Credit Suisse’in zarar ettiği ikinci büyük finansal skandal olurken, 1 Mart’tan bu yana bankanın hisseleri yüzde 25 düştü.

ERDOĞAN’A ÇİN’DEN KANAL İSTANBUL RÜŞVETİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.