Ana Sayfa Ekonomi Özilhan: Yatırımcı güven ister, sık sık değişmeyen kurallar ister

Özilhan: Yatırımcı güven ister, sık sık değişmeyen kurallar ister

238
0

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) olağan Genel Kurul toplantısının açılışında konuşan Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Merkez Bankası’ndaki değişime işaret ederek, “istikrar” ve “güven” vurgusu yaptı.

Dünya gazetesinin haberine göre Özilhan, “Yüksek faiz oranları tasarruf açığının sonucudur. Tasarrufları artıramazsak, TL’ye güveni tesis edip uzun vadeli dış kaynak çekemezsek hiçbir faiz indirimi kalıcı olmaz” dedi.

“Faizler bir tansiyon hastasının tansiyon ilacına verdiği tepki gibi hızla iniyor ve ilaç kesilince de yeniden çıkıyor. Bu iniş çıkışlar bünyeyi daha da zayıflatıyor. Yatırımcı güveni tesis edilemeyince uzun dönemli yatırım kararları da alınamıyor. Yatırımcı güven ister. Sık sık değişmeyen kurallar ister. Uzun vadeli yatırımın sırrı istikrar ve güvendir.”

“Tasarruf açığının bir cephesi de mali disiplindir. Türkiye kamu kaynaklarını çok iyi kullanmalı ve daha verimli alanlara harcamalı. Lüzumsuz harcamalar yerine her kuruşunu üretime, sanayiye, tarıma, eğitime, bilimsel ve insani gelişmeye ayırmalı. Kamu kaynaklarını harcarken rekabetçi piyasa ilkelerine uygun olarak davranılmalı.”

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski de zayıf Türk Lirası’nın dışşal şoklara karşı Türkiye’yi zayıf bıraktığını belirterek “Türk Lirası’na kaybettiği güveni kazandırmalıyız” dedi.

“MONTRÖ HADLERİNİ AŞAR”… PROF. DR. ESER KARAKAŞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.