Ana Sayfa Haberler Van Gölü’nde “küçük mercan” balığı keşfedildi

Van Gölü’nde “küçük mercan” balığı keşfedildi

312
0
VAN GOLU'NUN TUZLU VE SODALI SUYUNDA YASAYABILEN INCI KEFALININ DISINDA BASKA BIR TUR BALIGIN YASADIGI ILK KEZ 2018 YILINDA KESFEDILDI. JANDARMA SU ALTI EKIBININ DALISI SIRASINDA KESFEDILEN BALIK ILE ILGILI BILIM INSANLARININ INCELEMELERI TAMAMLANDI VE VAN GOLU'NDE YASAYAN IKINCI BIR BALIK TURU TESCILLENDI. VAN GOLU'NDE KESFEDILEN YENI BALIK TURUNE ISE VAN GOLU KUCUK MERCAN BALIGI ADI VERILDI. (FOTO: VAN,(DHA)

Van Gölü’nde 13 metre yükseklikteki bir mikrobiyalitin içinde dalış sırasında küçük bir mercan balığı türüne rastlandı. Yeni balık türüne “Van Gölü küçük mercan balığı” adı verildi.

Van İl Jandarma Komutanlığı Su Altı Timi’nin 2018 yılında Van Gölü’ndeki eğitim dalışları sırasındai yeni balık türü keşfedildi. Bugüne kadar sadece balık türü olarak inci kefalinin yaşadığı düşünülen Van Gölü’ndeki yeni tür, kentte de büyük heyecan yarattı.

3 bin 712 kilometrekarelik çok büyük yüzey alanına sahip, dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliğini taşıyan Van Gölü’nde bugüne kadar inci kefali dışında başka balık türüne rastlanılmasında, bilim tarihine not düşülecek önemli bulgular elde edildi.

Şu ana kadar Van Gölü’nde 2 farklı noktada mikrobiyalitler üzerinde bu balığın yaşadığı alanı tespit ettiklerini belirten Dr. Akkuş, boyunun da yaklaşık 5 santimetre olduğunu söyledi.

“Yeni türümüz bütün yaşam döngüsünü tuzlu ve sodalı suda sürdürüyor”

YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, “Etki olarak da bilim dünyasında çok büyük bir etki uyandırdı. Çünkü inci kefalinden farklı olarak büyük yaşam döngüsü Van Gölü’nde dönüyor. İnci kefali yaşamını Van Gölü’nde sürdürse de üremek için akarsulara göç etmek zorunda. Fakat yeni türümüz üremesini beslenmesini bütün hayat döngüsünü Van Gölü’nde sürdürüyor.

Van Gölü aslında bir balığın yaşaması için oldukça zor bir ekosistem yani suları tuzlu ve sodalı. Dolayısıyla bir balığın yaşamasının zor olduğu bir ekosistem. Fakat yeni türümüz bütün yaşam döngüsünü Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda sürdürüyor. Bu bir balık için mucize gibi bir şey. Bundan sonra yapacağımız çalışmalar yeni bulguları ortaya çıkartacak” diye konuştu.

EVDEKİ ALTINA BANKADAKİ DÖVİZE HAMLEYE HAZIRLANIYOR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.