Ana Sayfa Haberler Karasu: Hammadde ihracatı durdurulmalı

Karasu: Hammadde ihracatı durdurulmalı

126
0

Son aylarda kurda ve hammadde fiyatlarındaki artışın ardından Dünya gazetesine konuşan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, hammadde ihracatının durdurulmasını önerdi.

Karasu “Hammadde fiyatlarında Çin’in pandemiden çıkar çıkmaz dünyadaki emtiayı toplama hırsı ve konteyner fiyatlarındaki artış, hammadde fiyatlarına yansıdı. Ama Türkiye piyasasında bu artış, dünya fiyatlarını da geçti. Portekiz, Bangladeş gibi ülkeler Türkiye’den hammadde topladı. Bu durum darboğazı artırdı” ifadelerini kullandı.

Örme Sanayicileri derneği Başkanı Fikri Kurt da son bir yılda pamuk ve polyesterde fiyatların yüzde 75, likrada ise yüzde 300 arttığını belirtti ve temin sürelerinin de çok fazla uzadığını söyledi.

Kurt, “Hammadde ihracatından kg bazında 40 cent veya 1 dolar kazanıyoruz” dedi ve ekledi:

“Bunun yerine, hammadde iç piyasada kalsa; örmeci, boyahaneci, hazır giyim üreticileri, emprime, baskı, ilikçi, düğmeci, naylon, karton, etiket gibi ambalaj üretimi yapanlar da bu üretim bandında yer alacak ve ismi geçen sektörlerde, işsizlik rakamlarının üst sevilerde olduğu bu dönemde binlerce kişi istihdam edilecek.”

Gazeteye konuşan mobilya, plastik, makine ve yağ sektörü temsilcileri de hammadde fiyatlarındaki artışın yanı sıra stokçuluktan şikayet etti.

ŞOK OLDULAR! KADINLARDAN ERDOĞAN’A SERT SÖZLER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.