Ana Sayfa Dünya Almanya’ya seyahatlerde test zorunluluğu

Almanya’ya seyahatlerde test zorunluluğu

179
0

Koronavirüs pandemisi dünya çapında etkili olmaya devam ediyor. Avrupa’da vakaların azalmadığı ülkelerden biri de Almanya.

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, Almanya’da Covid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 22 bin 657 arttı, toplam vaka sayısı 2 milyon 713 bin 180’e yükseldi.

Son 24 saatte Covid-19’dan 228 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 75 bin 440’a çıktı.

Hükümet kısıtlamaları arttırmaya, tedbirleri sıklaştırmaya devam ediyor.m

Almanya Sağlık Bakanlığı, bugün hava yoluyla yapılan seyahatlerde test zorunluluğunu genişleten yeni düzenlemenin Pazar günü yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Düzenlemenin daha önce Cuma gününden itibaren uygulanacağı tahmin ediliyordu. Düzenleme ilk aşamada 12 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olacak.

Alman basınına yansıyan bilgilere göre, yeni yönetmelik uyarınca sadece risk bölgesinden gelenlerin değil, Almanya’ya hava yoluyla giriş yapacak olan tüm yolcuların, geldikleri ülkede korona testi yaptırması ve sonucunun negatif olduğunu ispat etmesi gerekecek. Uçuş öncesi test sonucunun negatif olduğunu ibraz edemeyen kişilerin ise Almanya’ya yolculuk yapmasına izin verilmeyecek.

Almanya’da şimdiye kadarki uygulamaya göre, test zorunluluğu sadece son 10 içinde enfeksiyon sayılarının yüksek olduğu ya da mutasyonun yayıldığı ülkelerden gelen yolculular için şart koşuluyordu.

Güncellenen yönetmelikte test zorunluluğunun genişletilmesi, “uçuş öncesi testin enfekte kişilerin seyahat etmesi ve bu sırada uçaktaki diğer kişilere virüs bulaştırması, dolayısıyla Almanya’ya da yeni ek vakalar gelmesi riskini azaltacağı” şeklinde açıklanıyor.

Testin yanı sıra uçuşlarda maske, fiziksel mesafe ve hijyen zorunluluğu devam edecek.

Almanya’da test zorunluluğu, Paskalya döneminde İspanya’nın tatil adası Mallorca’ya gidilip gidilmeyeceği tartışmaları sonrasına genişletildi. Alman hükümeti, vaka sayılarının azalması nedeniyle Mallorca’yı risk bölgesi listesinden çıkarmış ve bunun üzerine havayolu şirketleri yoğun talep nedeniyle Mallorca’ya uçuşlarını genişletmişti.

Bu da Almanya’da vaka sayılarını artırabileceği endişesiyle tartışmalara neden olmuştu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.