Ana Sayfa Haberler Gergerlioğlu, TBMM’de gözaltına alındı

Gergerlioğlu, TBMM’de gözaltına alındı

106
0

Milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu,sabah namazı için hazırlık yaparken pijamaları ile namaz kılmasına,elbiselerini giymesine izin verilmeden,TBMM’de polis tarafından gözaltına alındı.

Milletvekilliği 18 Mart’ta aldığı ceza TBMM Genel Kurulu’ndan okunarak düşürülen ve bunun üzerine Anayasa Mahkemesi kararını TBMM’de kalarak bekleyeceğini açıklayan Ömer Faruk Gergerlioğlu, sabahın erken saatlerinde gözaltına alındı.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz dahil HDP’li vekiller ile polis arasında yaşanan gerginliğin ardından Gergerlioğlu, üzerinde pijamaları ve terlikleriyle gözaltına alınarak  Kavaklıdere Karakolu’na götürüldü.

HDP Milletvekili Hüda Kaya, Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına “Vekilimiz abdest alırken en savunmasız haldeyken derdest edildi. Namazını kılmasına ve üstünü giyinmesine bile fırsat verilmedi” diye tepki gösterdi.

Karara tepki gösterenlerden biri de CHP’li Sezgin Tanrıkulu oldu. Tanrıkulu, “Sevgili dostum TBMM’de lavaboda abdest alırken gözaltına alındı.

Zulmünüze, zalimliğinize lanet olsun..” ifadelerini kullandı.

Milletvekilliğinin düşürülmesi sonrası TBMM’de “adalet nöbeti” başlatan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu gözaltına alındı. Gergerlioğlu’nun abdest almak için grup odasından ayrıldığında gözaltına alındığı bildirildi.

Milletvekilliğinin düşürüldüğü çarşamba gününden bu yana TBMM’den ayrılmayarak kararı protesto eden HDP Eski Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

HDP’den yapılan açıklamada, “TBMM’de Adalet Nöbetini sürdüren Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu, saat 06:30 civarı gözaltına alındı. Sabah namazını kılmadan önce abdest almak üzere lavaboya girdikten sonra Gergerlioğlu’nun bulunduğu kata 100’e yakın polis girdi. Gergerlioğlu, lavabodan çıkarıldıktan sonra polislere, ‘Namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim’ demesine rağmen polis gözaltı işlemini başlattı. Milletvekillerimiz Filiz Kerestecioğlu ve Hüseyin Kaçmaz’ın da itirazlarına rağmen Gergerlioğlu, pijamaları ve terlikleri varken zorla götürüldü” ifadeleri yer aldı.

HDP’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da “1994’teki utancı 2021’de yaşatanlar ülkeyi uçuruma sürüklüyor. Hala anlayamadılar ki karşılarında giderek çoğalan ve güçlenen milyonlar var” denildi.

Ne olmuştu?

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, 18 Mart’ta aldığı ceza TBMM Genel Kurulu’ndan okunarak düşürülmüştü. Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi kendisi halkında karar verene kadar TBMM’de eylem yapacağını açıklamıştı ve Genel Kurul salonunu terk etmemişti.

​Aynı akşam HDP’ye kapatma davası açılması kararı sonrası eylemine HDP grup katında devam etme kararı almıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gergerlioğlu’nun eyleminin sona erdirilmesi ve Meclis’ten çıkarılması gerektiğini açıklamıştı.

ERDOĞAN BİR GECE ANSIZIN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.