Ana Sayfa Dünya Avustralya’da son 50 yılın en büyük sel felaketi

Avustralya’da son 50 yılın en büyük sel felaketi

171
0

Meteorolojinin tahmin ettiğinden şiddetli yağan yağmurlar nedeniyle sel altına kalan Sydney kentinin kuzeydoğusundan yüzlerce kişi tahliye edildi.

Avustralya’nın batı kıyıları, yarım yüzyıldır görülmemiş şiddetteki yağışlar nedeniyle sular altında kaldı. 8 milyonluk nüfusuyla en kalabalık eyalet Yeni Güney Galler’de (New South Wales) 13 ayrı bölgeden yüzlerce kişi tahliye edilirken, yüzlerce ev hasar gördü.

Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian, meteoroloji tahminlerinden daha şiddetli yağan yağmurlar nedeniyle özellikle Sydney kentinin kuzeydoğusundaki alçak bölgelerin sel altına kaldığını söyledi.

Yüzlerce kişinin sellerden kurtarıldığını belirten Berejiklian, “Dün bunun 20 yılda bir görülen bir olay olacağını umuyorduk, şimdi 50 yılda bir görülen bir duruma benziyor” dedi.

Sydney’nin kuzeydoğusunda yerleşim alanlarına hızla ilerleyen sel nedeniyle yüzlerce kişi gece yarısı evlerinden çıkarılarak tahliye edildi.

Evlerini tahliye etmesi gerekecek kişi sayısının 4 bine yükselmesi bekleniyor.

Çok sayıda evin sel baskınına uğradığı bölgede yollar kapandı, bazı barajlar taştı, enerji nakil hatları ve diğer altyapı zarar gördü. Okulların haftabaşında açılmayacağı açıklandı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, selden etkilenenler için federal yardım açıkladı.

Birkaç gün daha sürmesi beklenen şiddetli yağışı nedeniyle 6 bin kişi acil yardım talebiyle yetkililere başvurdu.

Avustralya selin yanısıra fare istilasıyla da uğraşıyor.

Milyonlarca farenin kırsalda hayatı olumsuz etkilediği haberleri geliyor. Farelerin tahıl ve mahsulü yok ettiğini belirten çiftçiler, yetkililerden çare bulunmasını talep ediyor.

“PARALARINIZI BANKALARDAN ALIN”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.