Ana Sayfa Haberler TTB’den kritik uyarı: ‘Günde 60 bin vaka, 200 ölüm görebiliriz’

TTB’den kritik uyarı: ‘Günde 60 bin vaka, 200 ölüm görebiliriz’

207
0

Kademeli normalleşmeye geçilmesi ile birlikte vaka sayısı Türkiye’de 6 binlerden 21 binlere çıktı. Ankara Şehir Hastanesi’nde Covid-19 yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısı yüzde 51 oranında arttı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof Dr Vedat Bulut, koronavirüs vakalarındaki artışın mutasyonun etkisiyle olduğunu belirterek “Hastaların yüzde 30 kadarı mutant virüsle etkili. Bunun çoğu da İngiltere mutantı” dedi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuşan Bulut, “Şu anda sağlık hizmetinde kapasite aşımı yok. Ama ‘kapasite aşımı’ndan kastımız yoğun bakım yataklarında yüzde 85’e gelinmesidir. Buradan sonrasında da ölümlerin arttığını görüyoruz” diyerek şu uyarıda bulunda:

“Ankara ve İstanbul’da da vakalar artışta. Eğer böyle giderse günde 60 binleri yine bulabiliriz. Geçen haziranda yaşadıklarımızı yaşayabiliriz. Bu da günlük 200’lü ölümler demektir.”

Prof Dr Vedat Bulut normalleşmenin etkilerinin 12 Mart’tan beri göründüğünü kaydederek, “Vakalar 12 bin civarındayken bu normalleşme öncesi zamandı. Ama 13 binden sonrasındaki yükseliş tamamen normalleşmenin etkisi. Bunun yanında kongreler, kalabalık toplantılar da vakaları artırdı” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.