Ana Sayfa Haberler HDP’li Gergerlioğlu: Karar okunurken Meclis’i asla terk etmeyeceğim

HDP’li Gergerlioğlu: Karar okunurken Meclis’i asla terk etmeyeceğim

135
0

Yargıtay’ın 2 yıl 6 aylık hapis cezasını onamasının ardından hakkındaki kararın TBMM Genel Kurulu’nda okunması beklenen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, karar okunurken Meclis’i asla terk etmeyeceğini söyledi.

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimişek’in haberine göre Gergerlioğlu, “Belki beni Genel Kurul’dan çıkarabilirler ama Meclis’in, millet iradesinin bağrında bekleyeceğim. Bu seçimi kolay kazanmadık” dedi.

Gergerlioğlu, milletvekilliği düşürüldükten sonra kendisini tutuklamak isteyenlerin bunu ancak Meclis çatısı altında yapabileceklerini söyledi.

HDP milletvekili, ceza aldığı konuşmalarıyla ilgili olarak ise “Çözüm sürecinde benim söylediklerimin 10 katı paylaşıldı. Önceden barıştan bahsettiğim için bana ‘Kürtçü’ diyenler, çözüm sürecinde beni konuşmaya çağırıyordu. Akil insanlar heyeti ile yaptığımız çalışmalarda Kocaeli Valiliği bir dediğimizi iki etmiyordu” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2018’de milletvekili seçilmeden önce yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018’de “PKK/KCK propagandası yapmak” suçundan hapse mahkûm edilmiş, mahkeme kararının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince hukuka uygun bulunmasının ardından dosya Yargıtay’a gelmiş, Yargıtay 16. Ceza Dairesi de Gergerlioğlu’na verilen hapis cezasını onamıştı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop dün, Gergerlioğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurusunu beklemeden Yargıtay’ın kararını yerine getireceğini açıklamıştı.

GÖRÜLMEMİŞ BİR DALGA GELİYOR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.