Ana Sayfa Dünya Yeni Zelanda’da cami saldırısının 2. Yılında ABD’den mesaj

Yeni Zelanda’da cami saldırısının 2. Yılında ABD’den mesaj

100
0

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki cami katliamının 2. yılında, “İdeolojisi ne olursa olsun terörizmin tüm biçimlerini kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde Brenton Tarrant adlı teröristin 2019’da düzenlediği terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Price, açıklamasında, “Christchurch’te, 15 Mart’ta iki camiye düzenlenen korkunç saldırıların 2. yıl dönümünde ABD, ideolojisi ne olursa olsun terörün tüm biçimlerini kınarken, Yeni Zelanda’nın yanındadır” ifadesini kullandı.

Nefret suçlarını tetikleyecek her tür bireysel ve kitlesel eyleme karşı olduklarını vurgulayan Price, terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diledi.

‘Beyaz üstünlükçü Amerikalılar’ dahil şiddet içeren aşırılıkla mücadelenin kendileri için önemli bir öncelik olduğunu belirten Price, terörün her türlüsüne karşı uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya kararlı olduklarını kaydetti.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine, 15 Mart 2019’da, Brenton Tarrant adlı saldırgan tarafından cuma namazında otomatik silahlarla saldırı düzenlenmişti.

Tarrant, 51 kişinin öldüğü, 49 kişinin yaralandığı saldırı nedeniyle ağustos ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

BAŞA TAŞ DÜŞÜREN ÜÇ KAĞIT

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.