Ana Sayfa Ekonomi Elektrikli araçlara yeni ÖTV zammı

Elektrikli araçlara yeni ÖTV zammı

477
0

Elektrikli otomobillere geçen ay gelen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammına bir yenisinin eklenmesi gündeme alındı. Bu kez sadece motor gücü 120 kilowatt’ın (KW) üzerinde olanları kapsayacak ek bir zam üzerinde çalışmalar yapıldığı öğrenildi.

Dünya gazetesinden Çiğdem Yücesoy Subaşı’nın haberine göre,  Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram geçen hafta Gelirler İdaresi Müdürlüğü’nde bir toplantıya katıldıklarını ve ÖTV zammı ile başlayan yeni dönemle ilgili görüştüklerini ifade ederek, “Bu toplantıda elektrikli araçlarda uygulanan motor hacmi bantlarının geniş olduğunu söyledik ve yeni bir uygulamaya geçilmesi yönünde talepte bulunduk” dedi.

Halen uygulamada olan ÖTV oranları geçen ay 1 Şubat 2021 tarih ve 3471 sayılı Cumhurbaşkanı imzasıyla karara bağlanmış, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Buna göre sadece elektrik motorlularda geçerli olacak şekilde, motor gücü 85 KW’ı geçmeyenlerin vergi oranı yüzde 3’ten yüzde 10’a çıkarılmıştı. Motor gücü 85 KW ile 120 KW arasında olanların yüzde 7’den 25’e yükseltilmişti. En büyük artış ise yüzde 15’ten 60’a çıkarılan 120 KW’ı geçen araçlarda yapılmıştı.

İKTİDARI KAYBETMEME PLANI: SEÇİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.