Ana Sayfa Haberler Normalleşme sürecinde kısıtlamalar nasıl uygulanacak

Normalleşme sürecinde kısıtlamalar nasıl uygulanacak

85
0

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan kademeli normalleşmeye ilişkin detayları yayımladığı genelge ile duyurdu

Genelgenin detayları şöyle:

Sokağa çıkma kısıtlamaları;

Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Hafta sonlarında ise;

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Yaş gruplarına uygulanan kısıtlamalar;

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde; 65 yaş ve üzeri kişiler ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacaktır.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı kişiler için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri kişiler 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı kişiler ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlar belge göstermek şartıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Yeme içme yerleri;

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarındaki illerde Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, kıraathane ve çay bahçeleri yüzde 50 kapasiteyle 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Halı sahalar ve yüzme havuzları;

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde; girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecek.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bu mekanlar kapalı olacak.

Nikahlar ve düğünler;

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde; nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecektir.

Genel kurullar;

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarındaki illerde; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılabilecek.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bu etkinlikler yapılamayacak.

FAVORİ İŞADAMLARINA ÇÖKECEKLER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.