Ana Sayfa Haberler Kemal Kurkut’un vurulma anını fotoğraflayan, Abdurrahman Gök yargılanıyor

Kemal Kurkut’un vurulma anını fotoğraflayan, Abdurrahman Gök yargılanıyor

91
0

Kemal Kurkut’un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök’ün “terör örgütüne üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır’da 2017 yılında Nevruz kutlamasına giderken polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut’un vurulma anını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök’ün yargılanmasına başlandı. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Terör örgütü propogandası yapmak” suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istenen Gök ve avukatı Resul Tamur katıldı.

“Suçlamaların tamamı gazetecilik faaliyetleri”

Duruşmada savunması alınan Gök, 17 yıldır gazetecilik yaptığını ve meslek hayatı boyunca hiçbir haberinin tekzip edilmediğini ve yargılama konusu olmadığını söyledi. Gök, yöneltilen suçlamaların tamamının gazetecilik faaliyetleri olduğuna dikkat çekerken, dinlenen telefon görüşmelerinin de meslektaşları ve haber kaynaklarıyla yaptığı konuşmalar olduğunu belirtti. Kendisini arayan bir gazetecinin Suriye’de suikaste uğrayan bir kişi ile ilgili bilgi sormasının örgüt üyeliği suçuna dayanak yapıldığını vurgulayan Gök, üniversitedeki hocasıyla yaptığı bir konuşmanın da iddianameye konu yapıldığını belirtti. Bir gizli tanığın hakkındaki, “örgüte bağlı çalışıyor” iddiasını da reddeden Gök, “Evrensel gazetecilik ilkelerine bağlı kalarak çalışıyorum” ifadesine vurgu yaptı.

Bu sırada araya giren mahkeme başkanı, “Herkes evrensel gazetecilik yaptığını söylüyor. Bu cümleyi sık sık söylemeniz hoş değil”  dedi.

“Gazeteciyim, PKK ile irtibatım yok”

Gazeteci Gök’e, bir YPG’linin sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafı ile “örgüt propagandası” yaptığı iddiası da soruldu. Fotoğrafı Suriye’nin Kobani bölgesinde çektiğini belirten Gök, “O dönemde Kobani’de çatışmalar vardı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden gelen peşmergeler de Türkiye’den geçerek Kobani’ye gitti. Fotoğrafı çektiğim zamanlarda bunlar terör örgütü olarak nitelendirilmiyordu. Benim PKK ile irtibatım yoktuk. Ben gazeteciyim ve gazetecilik yapıyorum” diye konuştu.

“Dosya çarpıtılarak hazırlandı”

Duruşmada söz hakkı verilen Gök’ün avukatı Resul Tamur ise dosyanın çarpıtıldığını ifade etti. Dosyanın “kötü” bir şekilde hazırlanarak iddianameye dönüştürüldüğünü belirten Tamur, Gök’ün 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü’nde yaptığı konuşmanın bile suç sayıldığını kaydetti. Müvekkili ile ilgili ifade veren Gizli Tanık Sabır’ın ifadesinin imzasız olduğuna dikkat çeken Tamur, Kürtçe yapılan telefon görüşmelerinin de tamamının yanlış tercüme edildiğini savundu.

Yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı

Daha sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme, Abdurrahman Gök hakkında 2 yıldan bu yana uygulanan yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Duruşma 3 Haziran’a ertelendi.

İSTİHBARAT ZAAFI MİT’E EN BÜYÜK KAYBI VERDİRDİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.