Ana Sayfa Haberler Karaismailoğlu: Yerli 5G teknolojisi olmadan 5G’ye geçmeyeceğiz

Karaismailoğlu: Yerli 5G teknolojisi olmadan 5G’ye geçmeyeceğiz

84
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, mobil internette 5G teknolojisine yerli 5G teknoloji altyapısı kurulmadan geçilmeyeceğini açıkladı.

Türkiye’de şu anda en hızlı mobil altyapılar 4G ve 4.5G teknolojisiyle hizmet veriyor. 5G ise bundan 20 kat daha hızlı veri transferine olanak sağlıyor.

Dünyada 2019’un bahar aylarından itibaren kullanıma giren 5G teknolojisinin Türkiye’de ne zaman devreye gireceği bilinmiyor.

Eski bakan Cahit Turhan, 2018’de yaptığı açıklamada Türkiye’nin 5G’yi dünyada ilk kullanan ülke olması için çalıştıklarını, 2020’de 5G’nin başlamasını planladıklarını söylemişti. Fakat bu gerçekleşmedi.

Turhan 2020 başında yaptığı başka bir açıklamada ise “Bugün 5G’ye geçtik desek Türkiye’de kullanılan, elimizdeki cihazların tamamen değişmesi anlamına gelecek. Bu önemli bir ticari bakımdan ithalat demek. Bunu dengeli şekilde yapmamız lazım” demişti.

Bugün Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi tarafından Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve TÜBİTAK desteği ile başlatılan “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi 6. Çalıştay ve Yürütme Kurulu Toplantısı”nda konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Hedefimiz, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden konuma ulaşmaktır. Bakanlık olarak sektörde yerli ve milli ekosistemin geliştirilmesi konusunda kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Bilişim teknolojilerinin sadece haberleşme amaçlı değil, yaşamın her alanında kullanımının artması, bu teknolojilerin yerli ve milli olarak geliştirilmesini de zaruri hale getirdi” ifadelerini kullandı.

İTTİFAK KURULDU, O SÖZLER TUTULUYOR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.