Ana Sayfa Haberler Günay: Gözaltına alınan 16 bin 490 HDP’linin 3 bin 695’i tutuklandı

Günay: Gözaltına alınan 16 bin 490 HDP’linin 3 bin 695’i tutuklandı

90
0

HDP Grup Sözcüsü Ebru Günay, bugün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında partilerine yönelik yürütülen gözaltı, tutuklama operasyonlarına değindi.

Günay, ”siyasi soykırım” olarak ifade ettiği operasyonlarda eş henel başkanları, milletvekilli, il-ilçe eş başkanları, parti yöneticileri ve üyeleri dahil 16 bin 490 HDP’linin gözaltına alındığını belirtti:

”Bunların içinde 3 bin 695 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında 93 il eş başkanımız, 194 HDP ilçe eş başkanımız, 18 milletvekilimiz, 23 MYK, 21 PM üyemiz, 800’ü aşkın il ve ilçe yöneticimiz bulunuyor. Halen 7 milletvekilimiz ve 15 MYK üyemiz rehindir. 13 milletvekilimizin milletvekilliği düşürülmüştür. Sadece 19 Ağustos 2019’dan bu yana, 3’ü büyükşehir, 5’i İl, 33’ü İlçe, 7’si belde belediyesi olmak üzere toplam 48 belediyemizin kayyım darbesiyle gasp edildi. 37 belediye eş başkanımız hukuksuz bir şekilde tutuklandı. Halen 18 belediye eş başkanımız rehin tutulurken, 7 belediye eş başkanımıza ev hapsi verildi. 82 belediye meclis üyemiz görevden uzaklaştırıldı, 119 belediye meclis üyemiz gözaltına alındı, 2’si tutuklandı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesinde HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Demirtaş için “Yargının işine müdahale etmek tabii benim haddime değil ama şunu herkesin bilmesi lazım ki; yani biz özellikle Selahattin Demirtaş gibi bir teröristin bu noktada varsa sözde hakkını koruyacak değiliz ki böyle bir şey yok. Ben inanıyorum ki bizim yargımız Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir imkan hazırlamaz” demişti.

Günay, basın açıklamasında bu konuşmayı hatırlatarak şunları söyledi:

”Biz de tam olarak bunu söylüyoruz, arkadaşlarımız, partililerimiz yargı kararlarıyla değil, Erdoğan’ın sarayın siyasi kararlarıyla içeride rehin tutuluyor diyoruz. Erdoğan işte bu gerçeği itiraf ediyor.”

HDP Parti Sözcüsü Günay, Başakşehir-Paris Saint Germain (PSG) maçında yaşanan ırkçı saldırıyla ilgili Amedspor’un maruz kaldığı saldırı ve cezaları hatırlattı ve ”Samimiyetsiz, riyakar açıklamalarda bulunanlara ‘önce evinizin içine bakın, önce yaptıklarınızla yüzleşin’’ dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.