Ana Sayfa Haberler Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davası başladı

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davası başladı

63
0

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na Ankara’da bir askerin cenazesinde yapılan linç girişimiyle ilgili 36 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanıklardan biri savunmasında “Kılıçdaroğlu’nu öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı” dedi.

Hakkari’de Nisan 2019’da hayatını kaybeden asker Yener Kırıkçı’nın Ankara’nın Çubuk ilçesinde düzenlenen cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırıyla ilgili tutuksuz 36 sanığın yargılanmasına Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Davada CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, CHP çalışanı Barış Bozkurt, CHP’li Kenan Nuhut ve Cahit Yetişir ile CHP müşteki sıfatıyla yer alıyor. İddianamede ise 36 sanık hakkında 1 yıl 8 ay 15 gün ile 28 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.

Duruşmada, sanıkların kimlik tespitinin ardından öncelikle iddianamenin özeti okundu. Daha sonra sanık savunmalarına geçildi. Kılıçdaroğlu’na yumruk attığı kameralara yansıyan sanık Osman Sarıgün, savunmasında olayın üzerinden çok zaman geçtiğini, nasıl olduğunu unuttuğunu söyledi. Daha önce soruşturma aşamasında verdiği ifadelerini tekrarladığını belirten Sarıgün, yaşananlardan dolayı pişman olduğunu, Kılıçdaroğlu’ndan özür dilediğini dile getirdi.

Sanık Vahit Delibaş ise elindeki sopa ile Kılıçdaroğlu’nun sığındığı eve doğru hamle yapmasıyla ilgili “Benim köyüm ile olay yerindeki köy arası 3,5 km. Oraya gidip gelen herkes kendini korumak için eline değnek alır. Köpeklerden kendimi korumak için değnek elimdeydi” diyerek kendini savundu. Hakkındaki suçlamayı kabul etmeyen Delibaş, “Gelme denilmesine rağmen gelmiş. Bunu kahvehanede cenaze gömüldükten sonra söylendi, ‘cenaze evine gelme’ denmiş. O da çıkmış gelmiş. Kılıçdaroğlu’nu öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı. O kadar kalabalık vardı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise Delibaş’ın Kılıçdaroğlu’nun sığındığı eve elindeki sopayla girmeye çalıştığını vurgulayarak “Söylemiş olduğu sözlerle birlikte kastı belli” diyerek iddiasını sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.