Ana Sayfa Dünya Japonya’da intihar sayısı korona vakalarını geçti

Japonya’da intihar sayısı korona vakalarını geçti

150
0

Japonya’da son 20 yılda büyük uğraşlar sonucu azalan intihar oranı koronavirüs salgınıyla birlikte bu yıl yeniden artmış durumda. Ülkede ekim ayında intihardan ölenlerin sayısı bir yıl boyunca koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını geçti.

Japonya Emniyet Müdürlüğü’nün verilerine göre ülkede ay yaşamlarına son verenlerin sayısı 2 bin 153 olarak belirlendi. Bu rakam ülkede salgının başından bu yana korona nedeniyle ölenlerin sayısını geçti. Japonya koronavirüs nedeniyle bugüne kadar ölenlerin sayısı 2 bin 87 olarak belirtildi.

Japonya’da intihar vakaları Mayıs 2015’ten sonraki en yüksek seviyeye ulaşmış durumda.

Japonya’da intihar edenlerin çoğunluğunu erkekler oluşturuyor. Fakat yaşamlarına son veren kadınların oranı artıyor.

Tokyo’daki Waseda Üniversitesi’nden Doçent Dr. Michiko Ueda, “Bizde kapanma bile olmadı ve diğer ülkelerdekine kıyasla göre Covid-19’un etkisi çok sınırlıydı. Bu veriler, diğer ülkelerde intihar vakalarının gelecekte çok daha büyük oranda artabileceğine işaret ediyor” diyor.

Dünya genelinde intihar oranlarının en yüksek olduğu ülke ise Güney Kore. Japonya, Güney Kore’den sonra ikinci sırada geliyor.

Japonya’da intihar vakalarının nedenleri arasında uzun çalışma saatleri, okul baskısı, sosyal izolasyon ve damgalanma gösteriliyor. Ülkede intihar vakalarına ilişkin kayıtlar 1978’den beri tutuluyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.