Ana Sayfa Haberler Koronavirüs hastalarına elektronik bileklik takılacak

Koronavirüs hastalarına elektronik bileklik takılacak

75
0

Koronavirüs hastalarının izolasyon sürecinin takibini kolaylaştırmak için “elektronik bileklik” uygulamasına geçilmesi kararlaştırıldı. Pilot il olarak Kırıkkale seçilirken elektronik bilekliğin çıkarılması halinde 3 bin 150 lira cezai işlem uygulanacak.

Kırıkkale İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararda, kişilerin Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nca Kırıkkale’de, ‘pilot il uygulaması’ çerçevesinde, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanmasına karar verildi.

Kurul ayrıca bazı hastaların acil işlerini halletmek için sosyal hayata karıştıklarını ve toplum sağlığını tehlikeye attıklarını da belirtti.

Bilekliğin yanlışlıkla kopması veya yırtılması halinde hızlıca filyasyon ya da denetim ekiplerine bildirmesi istenirken aksi halde cezai müeyyide ile karşılaşılacağı ifade edildi. Ayrıca bilekliğin çalışamaz hale gelmesi durumunda TCK’nın 152. maddesi gereğince kamu malına zarardan işlem yapılacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.