Ana Sayfa Haberler Demokratik Toplum Kongresi soruşturmasında avukatlara gözaltı

Demokratik Toplum Kongresi soruşturmasında avukatlara gözaltı

224
0

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) bazı belgelerinde adları geçtiği iddiasıyla Diyarbakır başta olmak üzere farklı illerde 20’den fazla avukat gözaltına alındı.

Diyarbakır’da düzenlenen polis operasyonunda çoğu avukat 20 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) bazı belgelerinde adları geçtiği iddiasıyla avukatların gözaltına alındığını duyurdu. Aydın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu sabah saat 5 sıralarında en az 15 meslektaşımız evleri aranarak gözaltına alındı. Meslektaşlarımız DTK’daki bazı belgelerde ismi geçtiği iddiasıyla gözaltına alınmıştır. Detaylı açıklama daha sonra yapılacaktır” dedi.

Gözaltına alınanlar arasında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) onur kurulu üyesi Dr. Seyhmus Gökalp’in de bulunduğu bildirildi. Tahir Elçi Vakfı Başkan Yardımcısı Neşet Girasun hakkında da gözaltı kararı çıkarıldığı ancak Girasun’un evinde bulunmadığı için gözaltına alınmadığı belirtildi.

113 kişi hakkında gözaltı kararı 

DW Türkçe muhabiri Felat Bozarslan’ın verdiği bilgiye göre Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında farklı illerde 113 kişinin gözaltına alınması için operasyon düzenlendi. Operasyonlarda şu ana dek 101 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 24’ü avukat. Dört kişi Covid-19 pozitif olması sebebiyle gözaltına alınmadı. Polis iki adet ruhsatsız tabanca, toplam 165 adet fişek ile çok sayıda dijital materyal, toplatma kararı bulunan kitap, dokümana el konulduğunu belirtti.

Gözaltına alınanların Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldüğü bildiriliyor.

Tarık Toros ile perde arkası

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.