Ana Sayfa Dünya Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın çekildiği Ağdam’a girdi

Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın çekildiği Ağdam’a girdi

254
0

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’daki çatışmaları bitiren ateşkes anlaşmasının ardından Ermenistan’ın çekildiği ilk bölgeye girdiğini açıkladı.

Ermenistan ordusunu çekilmeyi kabul ettiği Dağlık Karabağ çevresindeki üç bölgeden (rayon) ilki olan Ağdam, 27 yıldır Ermeni askerlerin kontrolündeydi. Ancak uluslararası hukuka göre bölge, Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan toprağıydı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun 20 Kasım itibarıyla Ağdam’a girdiği duyuruldu.

1994’te on binlerce Azerbaycan vatandaşı, Ağdam’daki evlerini terk etmişti.

27 Eylül’de başlayan çatışmalar, Rusya arabuluculuğunda 9 Kasım’da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona ermişti. Anlaşmaya göre Ermenistan’ın Ağdam bölgesi ile Kazah bölgesinde Azerbaycan’a ait olan toprakların 20 Kasım’a kadar geri verilmesi öngörülüyordu.

Ermenistan’ın Kelbecer’in kontrolünü Azerbaycan’a vermesi için belirlenen süre ise aslında 15 Kasım’da doluyordu. Ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in danışmanı Hikmet Hacıyev, Ermeni tarafının kontrolün teslimatının uzatılması isteğini kabul ettiklerini ve bölgenin 25 Kasım’da teslim edileceğini söyledi.

Anlaşma, Laçin bölgesinin de 1 Aralık’a kadar geri verilmesini öngörüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.