Ana Sayfa Dünya Avustralya askerlerinin savaş suçu işlediğini itiraf etti

Avustralya askerlerinin savaş suçu işlediğini itiraf etti

238
0

Avustralyalıaskerlerin Afganistan’da savaş suçu işlediklerine dair araştırma sonuçlandı. Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi’nin (IGADF) hazırladığı raporda 39 Afgan sivilin öldürüldüğü belirtildi.

Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Campbell tarafından açıklanan raporda, Afgan sivillerin yasa dışı olarak öldürüldüğünü belgeleyen ‘güvenilir kanıtlar’ yer aldı.

Campbell yüzlerce tanığın dinlendiğini, 25 askerin karıştığı 57 olayın derinlemesine araştırıldığını ve raporun bazı askerlerin ‘savaşçı kültürünün utanç verici kaydını’ ortaya çıkardığını söyledi.

Genelkurmay Başkanı işlenen cinayetlerin ‘savaşın harareti içinde’ tanımlanmadığını, bilinçli olarak işlendiğini aktarıp, “Raporda faillerin olayları kafası karışmış veya istemeyerek yaptıklarına dair hiçbir bulgu yok” dedi.

25 askerin suçları işlediği ya da karıştığına dair inandırıcı bilgiler olduğunu aktaran Campbell, “Afganistan halkından, Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) adına, Avustralya askerlerinin herhangi bir suçu için içtenlikle ve kayıtsız şartsız özür dilerim” ifadesini kullandı.

ADF Genel Müfettişi Tümgeneral Paul Brereton da federal hükümetin olay mahkemeye gitmeden Afganistan’daki kurbanların ailelerine tazminat ödemesi gerektiğini açıkladı.

Brereton ayrıca askerlerin soruşturmadan kurtulmak için öldürdükleri sivilin yanına silah veya patlayıcı koymaya çalıştıklarının delillerine ulaşıldığını anlatıp, “Bunlar kasıtlı hukuka aykırı cinayetlerin gizlenmesi amacıyla kullanılmak üzere geliştirildi. Ele alınan olaylar bir savaş suçuna ilişkin inandırıcı bilgilerin bulunduğu tespit edilen davalar, öldürülen kişinin savaşçı olmadığı açık olan veya olması gereken davalardır” dedi.

Raporda savaş suçu işleyen askerlerle ilgili cezai soruşturmayı Avustralya Federal Polisi’nin (AFP) yapması öneriliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.