Ana Sayfa Dünya AB’den Türkiye’ye Kıbrıs tepkisi

AB’den Türkiye’ye Kıbrıs tepkisi

100
0

46 yıldır kapalı olan BM kontrolündeki kapalı Maraş’ı yeniden açmasının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Kuzey Kıbrıs’a gitmesi AB’nin tepkisine neden oldu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kapalı Maraş’ın açılmasından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik açıklamalardan üzüntü duyduklarını söyledi.

Josep Borell, “Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır ve acilen geri alınmalıdır. Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne, BM Güvenlik Konseyi kararları temeli dışında alternatif yoktur” dedi.

AB’nin, müzakereleri desteklemeye ve kalıcı çözüm bulunmasında aktif rol oynamaya hazır olduğunu belirten Borrell, “AB, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü ile iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğin olduğu federasyon temelinde, BM çerçevesinde ve AB’nin kuruluş ilkeleri çizgisindeki birleşmeye tam olarak bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Borell, Türkiye’nin müzakerelere yardımcı olacak ortam yaratılması sorumluluğuyla hareket etmesi ve somut katkı sunması gerektiğine dikkat çekti.

Borrell, şöyle devam etti:

“AB’nin mesajı çok açıktır. Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne BM Güvenlik Konseyi kararları temelindekinin dışında alternatif yoktur. Bu bakımdan Maraş’taki kapalı bölgenin açılmasıyla ilgili bugünkü eylemlerden ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkeleriyle çelişen açıklamalardan üzüntü duyuyoruz. Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır ve acilen geri alınmalıdır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.