Ana Sayfa Dünya Fransa’da binler başı kesilerek öldürülen öğretmen için toplandı

Fransa’da binler başı kesilerek öldürülen öğretmen için toplandı

127
0

Fransa’da bir öğretmenin radikal İslamcı bir saldırı sonucunda başı kesilerek öldürülmesinin yankıları devam ediyor. Saldırı ile ilgili gözaltına alınanların sayısı 11’e yükselirken, ülke genelindeki tepkiler büyüyor.

DW Türkçe’nin haberine göre siyasi partiler, dernekler ve sendikaların çağrısıyla bugün Paris, Lyon, Toulouse, Strasbourg, Marseille, Lille, Bordeaux gibi kentlerde dayanışma gösterileri düzenlendi. 

Bu gösterilere katılma çağrısı bulunanlar arasında 2015 yılında radikal İslamcıların saldırısına uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo da vardı.

La Republique Meydanı’nda düzenlenen gösteriye binlerce kişi katıldı.

Gösteriye katılanlar “Ben öğretmenim” yazılı pankartlar taşıdı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı hayatını kaybeden öğretmenin ailesi ile birlikte çarşamba günü ulusal düzeyde bir anma töreni düzenleneceği duyurdu.

47 yaşındaki tarih öğretmeni, cuma günü 18 yaşındaki Çeçen kökenli bir Rus tarafından başı kesilerek öldürülmüştü. Derslerinde ifade özgürlüğü konusunu, Muhammed Peygamber karikatürlerinin yayınlanması örneğiyle işlemişti. Öğretmen, bu karikatürleri görmek istemeyen Müslüman öğrencilerin o sırada sınıftan çıkabileceğini söylemişti.

Ay başında bazı Müslüman veliler, öğretmenin karikatürleri kullanmasını okul yönetimine şikayet etmişti.

Ülkede Muhammed Peygamber’in karikatürlerini yayımlayan mizah dergisi Charlie Hebdo’ya 2015 yılında saldırı düzenlenmişti. 12 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili dava Paris’te sürüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.