Ana Sayfa Dünya Ermenistan ve Azerbaycan birbirini suçladı

Ermenistan ve Azerbaycan birbirini suçladı

90
0

27 Eylül’de tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan ve Azerbaycan arasında başlayan çatışmaların yerini dün gece saatlerinde yürürlüğe giren insani amaçlı ateşkesin alması bekleniyordu.

Ancak, BirGün’ün AFP’den aktardığına göre, Azerbaycan Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ettiğini duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 18 Ekim’de saat 00.00’dan itibaren yeni bir geçici insani ateşkes kabul edilmesine rağmen, Ermenistan ordusunun bir kez daha anlaşmayı büyük ölçüde ihlal ettiği iddia edildi.

Açıklamada, Ermenistan ordusunun Cerbayıl’ın çevresindeki bölgelere ve Araz Nehri boyunca kurtarılan köylere havan ve toplarla ateş ettiği bildirildi.

Askerler arasında herhangi bir kayıp verilmediği ifade edilen açıklamada, saldırılara Azerbaycan ordusu tarafından gerekli cevabın verildiği aktarıldı.

Tüm cephe boyunca kontrolün Azerbaycan ordusunda olduğu da ifade edildi.

France 24’ün aktardığına göre de Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Twitter’dan Azerbaycan’ın sabah saatlerinde ateşkesi ihlal ettiğini söyledi.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almıştı. Ancak kararın üzerinden 24 saat geçmeden çatışmalar yine başlamıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.