Ana Sayfa Ekonomi Tekstil devi konkordato ilan etti

Tekstil devi konkordato ilan etti

620
0

Ekonomik krizin tüm sektörleri etkilediği Türkiye’de neredeyse her gün dev şirketlerle ilgili iflas veya konkordato ilanı haberleri geliyor.

Koronavirüs salgını sonrası kriz giderek daha da büyüyor. Konkordatonun etkilediği sektörlerden biri de tekstil. İflas eden Denizli’nin ünlü tekstil şirketine konkordato yolu açıldı.

Denizlimuhabir’in haberine göre Denizli’nin ünlü tekstil firması Baykent Pazarlama İthalat İhracat Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’ye Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi tarafından iflas kararı verilmişti.

Firmanın Denizli 8. İcra Dairesi’ne yaptığı başvuru sonucunda yapılan incelemede müflisin iflas dairesince bu güne kadar defteri tutulan mallarının bedelleri tasfiye giderlerini koruyacağı anlaşılması sonucu hakkında adi tasfiye usulü uygulanarak konkordato yolu açıldı.

İflasa tabi olan ya da olmayan borçlular tarafından yapılır. Konkordato talebi icra mahkemesinde yapılır. İcra mahkemesi borçluya 3 aylık konkordato mühleti verir ve konkordato komiseri atar. Borçlu konkordato mühleti içinde; ivazsız tasarruflar, taşınmaz satışı , ipotek tesisi, rehin verme, kefil olma, işletmeyi devretme gibi işlemeler yapamaz. konkordatonun teklifinden sonra kabulü için, alacak ve alacaklı çoğunluğunun sağlanması gerekir. Konkordato teklifi ticaret mahkemesinin onayı ile yürürlüğe girer.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.