Ana Sayfa Dünya Çin’in aşısı Türkiye’de gönüllülere uygulandı

Çin’in aşısı Türkiye’de gönüllülere uygulandı

138
0

Dünyanın gözü kucağı koronavirüs aşısıyla ilgili gelecek müjdeli habere çevrilmiş durumdan. Ülkeler aşıyı bulmak için adeta yarış halindeler ancak henüz bu konuda net bir sonuç elde edilmiş değil.

Çin’in geliştirdiği Koronavirüs aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gönüllülere yapıldı.

Çalışmayı yürüten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Akova canlı yayında yaptığı açıklamada Türkiye’de 13 bin kişinin aşılamayı hedeflediklerini belirti.

Aşı çalışmalarını şöyle yapacağız, 13 bin kişiyi hedefliyoruz Türkiye’de nihai olarak. İlk aşamada 1200 kişi hastalık açısından ön planda ve riskli olan sağlık personeli olacak” diyen Akova, şöyle devam etti:

“Bunu da ikiye böleceğiz ve yarısına boş aşı yarısına da yine Covid aşısını yapacağız ki aşının etkili olup olmadığını görelim. Bu klinik çalışma sonucu göreceğiz. Aşı gönülleri 18-60 yaş arası kişiler.. Gönüllük için aşı merkezine başvurulabilir.

Toplam 10 bin kişiye uygulandı dünyada, çok ciddi yan etki görülmedi şu ana kadar.Tüm aşılarda risk vardır, gönüllülere söylendi. Ekim, kasım, aralık aylarından çok korkuyoruz. Bize 4 ay süreyle koruyuculuk sağlayacak bir aşı lazım.”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Serhat Ünal, “Zatürre aşısı Koronavirüs’e karşı korumaz” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.