Ana Sayfa Dünya Hekimler ve sağlık çalışanlarından ‘siyah kurdeleli korona protestosu’

Hekimler ve sağlık çalışanlarından ‘siyah kurdeleli korona protestosu’

59
0

Ankara Tabip Odası, Covid-19 kaynaklı ölümlere ve artan vaka sayılarına dikkat çekmek amacıyla, 14-18 Eylül tarihleri arasında tüm sağlık çalışanlarını “siyah kurdele” takmaya çağırdı.

Odanın yaptığı çalışmalara göre, kentteki doğrulanmış vaka sayısı günlük 5 bin civarına ulaştı. ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemur, Pazartesi günü sadece Keçiören ilçesinde 906 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını söylemişti.

Ankara Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, “İnsan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını bekliyoruz” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, zorunlu alanlar dışında üretime ara verilmesi de isteniyor.

Hekimler bir süredir, hastalanan sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” tanımının kabul edilmesini, çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini ve yeterli koruyucu ekipman sağlanmasını talep ediyor.

Ankara’dan yapılan açıklamayı diğer illerdeki tabip odaları da izledi. İstanbul, İzmir ve diğer kentlerde de tabip odalarının çağrısıyla çeşitli eylemler düzenlenecek.

Sağlık çalışanları birçok ilde 17 Eylül Perşembe günü saat 12.30’da, yaşamını yitiren hekimler, sağlık çalışanları ve vatandaşlar anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.