Ana Sayfa Ekonomi Fitch’den Türk bankaları için bir kötü haber daha

Fitch’den Türk bankaları için bir kötü haber daha

241
0

Son dönemde Türkiye’nin yanı sıra Türk bankalarının kredi notlarını da düşüren kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının aktif kalitesinin koronavirüs salgını nedeniyle zayıflayacağını, bunun aktif bankaların rasyolarından ziyade bilançolarında daha belirgin olacağını açıkladı.

Fitch’in çarşamba günü yayımladığı rapora göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) düzenlemelerde yaptığı gevşemeler ve kredi büyümesi nedeniyle bankaların açıkladığı NPL rasyolarında belirgin bozulma gözükmeyecek. Bu değişiklikler NPL’de öngörülen artışı 2021’nin birinci çeyreğine öteleyecek.

Diken’in aktardığına göre, raporda büyük şirketlerin borç yeniden yapılandırmalarını 2018 kur krizinin ardından büyük ölçüde tamamladığına dikkat çekilerek, kısa vadede kredi yeniden yapılandırılmaların sınırlı kalabileceği ifade edildi.

Fitch ayrıca Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamındaki kredilerin, 2019 sonundaki toplam kredilerin yüzde 6’sı seviyesindenden 2020’nin ilk yarısı sonunda yüzde 10’a yükseldiği tahmininde bulundu.

Rapora göre gayrı safi yurt içi hasıladaki (GSYH) toparlanma devamı daralmanın aktif kalitesindeki yol açtığı tahribatı telafi edebilir ve tahsilatları destekleyebilir.

Öte yandan Fitch, küresel büyüme tahminini bu yıl için yüzde eksi 4.6’dan eksi 4.4’e, Türkiye’ninkini de eksi 3.9’dan eksi 3.2’ye revize etmişti.

Türkiye’ye ilişkin revizyon bu yılın üçüncü çeyreğinde iç talep ve ihracatta görülen beklentinin üzerindeki artışın yansıması.

Ekonominin seneye yüzde 5, 2022 yılında ise yüzde 4.6 seviyesinde büyümesi öngörülüdü.

Enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 10.8; seneye yıl sonunda yüzde 11, 2022 yılının sonunda ise yüzde 11.1 seviyesinde olacağı tahmin edildi.

Küresel ekonomi bazında ise seneye yüzde 5.2, 2022 yılında ise yüzde 3.6 seviyesinde büyüme kaydedilmesi öngörüldü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.