Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası rezervleri 4 milyar dolar eridi

Merkez Bankası rezervleri 4 milyar dolar eridi

203
0

Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 84 milyar 636 milyon dolara geriledi. Swap işlemleri çıkarıldığında ise Merkez’in rezervlerinin ekside olduğu görülüyor.

Merkez Bankası (MB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.Buna göre 28 Ağustos’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 3 milyar 840 milyon dolar azalışla 41 milyar 594 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 21 Ağustos’ta 45 milyar 434 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 235 milyon dolar düşüşle 43 milyar 277 milyon dolardan 43 milyar 42 milyon dolara geriledi.

Böylece Merkez Bankasının toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 4 milyar 75 milyon dolar azalarak 88 milyar 711 milyon dolardan 84 milyar 636 milyon dolara indi.

SWAP ÇIKARILDIĞINDA NET REZERV EKSİDE

Merkez Bankası’nın net rezervleri 20 milyar dolar civarında. Ancak Merkez’in swap (Merkez bankaları açısından döviz ya da para swapı kendi ülke paralarını bir başka ülke parasıyla belirli bir süre için değiştirme işlemidir. Süre sonunda taraflar birbirlerinden aldıkları parayı karşı tarafa, o süreye isabet eden faizini de ekleyerek iade ederler) işlemleri göz önünü alındığında, rezervin ekside olduğu ortaya çıkıyor. İktisatçı Mahfi Eğilmez, temmuz sonunda yaptığı hesaplamada, rezervin 5,7 milylar dolar ekside olduğunu belirtmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.