Ana Sayfa Dünya İsrail, BAE’den sonra Bahreyn’le de normalleşmeye gidiyor

İsrail, BAE’den sonra Bahreyn’le de normalleşmeye gidiyor

128
0

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İsrail’i tanıyan üçüncü Arap devleti olarak Tel Aviv yönetimi ile masaya otururken, benzer bir adımın Bahreyn’den de geleceği iddia edildi.

İsrail ile BAE arasında varılan ve İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya aldığı anlaşmaya Türkiye sert tepki göstermiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Ben de dışişleri bakanıma talimatı verdim. Dedim ki, ‘Abu Dabi yönetimiyle özellikle diplomatik ilişkileri askıya almak veyahut da bizim de büyükelçiyi geri çekme gibi bir adımımız olabilir. Çünkü biz Filistin halkının yanındayız. Filistin’i de hiçbir zaman yedirmedik, yedirtmeyeceğiz” demişti.

Benzer şekilde İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, anlaşmanın Türkiye için yok hükmünde olduğunu savunmuştu.

BAE’nin ardından bir başka Körfez ülkesi olan Bahreyn’in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalayacağı iddia edilirken, İsrail’in Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberinde, Bahreyn’in de İsrail’i tanıyan Arap devletleri arasına katılacağını duyurdu.

Haberde, Bahreyn ile ilgili iddianın kaynağının ismi açıklanmazken, Bahreyn ile İsrail arasındaki anlaşmanın ABD’nin başkenti Washington’da imzalanmasının beklendiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Arap ülkeleriyle İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için çıktığı Ortadoğu turunda geçen ay Bahreyn’i de ziyaret etmişti.

Uluslararası basında yer alan haberde, Bahreynli yetkililerin İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi için bağımsız Filistin devletinin kurulmasını şart koşarak, Pompeo’nun önerisini üstü kapalı geri çevirdiği kaydedilmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.