Ana Sayfa Haberler Tahir Elçi davası 21 Ekim’de başlıyor

Tahir Elçi davası 21 Ekim’de başlıyor

80
0

2020-2021 adli yıl açılışı ile ilgili Diyarbakır Barosu’nun yaptığı basın açıklamasında konuşan baro başkanı Cihan Aydın, 28 Kasım 2015 tarihinde silahlı bir çatışmada öldürülen eski baro başkanı Tahir Elçi davasının 21 Ekim’de başlayacağını duyurdu.

Duruşmaya çağrı yapan Aydın, olay mahallinde bulunan ve Tahir Elçi’nin öldürüldüğü yere göre en net atış açısına sahip olan polis memurlarının şüpheli olarak belirtildiği, aynı şekilde olay sırasında iki polis memurunu öldürdükten sonra olay mahallinden koşan iki örgüt mensubununcinayetten sorumlu tutulduğunu bildirdi.

”Bu iki farklı olayın tek bir iddianame üzerinden hazırlanılması Tahir Elçi’nin faillerini aklama niyeti taşıdığını, Tahir Elçi cinayetinin üstünün örtülmeye çalışıldığını ve davanın cezasızlık ile sonuçlandırılabileceğine ilişkin bizlerde derin bir endişe uyandırmıştır’’ dedi.

Ölüm orucunda hayatını kaybeden ÇHD’li avukat Ebru Timtik’e ve eylemini sürdüren avukat Aytaç Ünsal’a da değinen Diyarbakır Barosu Başkanı,her iki avukatın yargılanma sürecinde yaşanan onlarca hukuksuzluğa tanıklık ettiklerini söyleyerek Ünsal’a eylemini bitirme çağrısı yaptı.

”Meslektaşımız Aytaç’ı kendisini ölüme götürecek bu eylemini sonlandırmaya, başta Yargıtay olmak üzere tüm yetkilileri de meslektaşımızın adil yargılama yönündeki talebini karşılamaya ve Aytaç’ın derhal tahliyesine karar vermeye çağırıyoruz’’ dedi.

Diyarbakır Barosu, Demirtaş ve Kaval’nın serbest bırakılması için de bir çağrı yaptı ve Türkiye yargısının son birkaç yıllıkpratiği ile tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybettiğini,keyfi ve adil olmayan yargılama sistemi ile savunma hakkının kısıtlandığını, yargının kendisinin bir kriz haline geldiğini savundu.

Diyarbakır Baro Başkanı, AİHM kararına rağmen Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tutukluluğunun iktidarın müdahalesiyle son verilmediği savundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.