Ana Sayfa Ekonomi Diyarbakır’da 400 firma iflasın eşiğine geldi

Diyarbakır’da 400 firma iflasın eşiğine geldi

295
0

Ekonomik krizin giderek derinleştiği Türkiye’de ardı ardına iflas haberleri de geliyor.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten 400 medikal firmasının alacaklarını temin edemedikleri için iflasın eşiğine sürüklenmiş durumda. Açkılama DTSO’dan geldi. Açıklamada, halk sağlığının tehdit altında olduğuna dikkati çekildi ve alacakların ödenmesi çağrısı yaptı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bölgede kamu ve özel hastanelere tıbbi malzeme tedarik eden 400 medikal firmasının alacaklarını temin edemedikleri için iflasın eşiğine geldiğini açıkladı. DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya imzalı açıklamada, yaklaşık bin kişi kişiye istihdam sağlayan ve bölgenin tümüne tıbbi malzeme temin eden 400 medikal firmasının, 2019 yılına ait 100 milyon TL’yi aşan alacaklarının, kamu hastaneleri tarafından ödenmemesinden kaynaklı iflasın eşiğine sürüklendiği belirtildi.

Bu durumun kabul edilebilir olmadığı belirtilen açıklamada, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nden 3 yıl, kamu hastanelerinden 15 aydır alacaklarını alamayan medikal firmalarının, hastanelerin ihtiyacı olan malzemeleri temin etmekte zorlandığı aktarıldı. Açıklamada, pandemi ile birlikte sağlık sorunlarının giderek ağırlaştığı bir dönemde, medikal firmalarının alacaklarının ödenmemesi nedeniyle halk sağlığının büyük bir riskle karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

Firmaların alacaklarını temin edememesinden kaynaklı kredi borçlarını ödeyemediği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Medikal firmalarımız bankalara olan kredi borçlarını ödeyemedikleri gibi, artık yeni kredi temininde de zorlanmaya başlamışlardır. Ayrıca çeklerini ödeyemez duruma geldikleri için tedarikçilerinden yeni mal ve hizmet alamaz duruma gelmiş bulunmaktadırlar. Bankalar medikal firmalarının içinde bulundukları mali durumu ve kamu ödemeleri geç yaptığını gerekçe göstererek, firmalara yeni kredi kullandırmamaktadırlar. Kamu ve üniversite hastaneleri tedarikçi medikal firmalarının alacaklarını ödemedikleri takdirde, yakın bir zamanda firmalar mal ve hizmet temin edemez duruma düşeceklerdir. Bu da hastanelerin hizmetlerinde aksamalara dolayısıyla halk sağlığının tehlike altına girmesine neden olacaktır. Gerek medikal firmalarının krize sürüklenmesini önlemek, gerekse de halk sağlığını korumak ve sağlık hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak açısından tedarikçi firma alacaklarının acilen ödemesi konusunda ilgilileri duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.