Ana Sayfa Dünya ‘Türkiye’nin adımları tüm AB ülkelerinde endişeye yol açıyor’

‘Türkiye’nin adımları tüm AB ülkelerinde endişeye yol açıyor’

140
0

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, “Türkiye’nin adımları tüm AB ülkelerinde endişeye yol açıyor. Türkiye’den barışçıl ve ılımlı bir çözüm bekliyoruz. Doğu Akdeniz’de tek taraflar adımlar yerine diyaloğa ihtiyaç var” açıklaması yaptı.

Türkiye ile Yunanistan, Fransa ve AB arasındaki Ege, Doğu Akdeniz hakimiyet alanları gerilimi ile ilgili konuşan Stano, Avrupa Birliği’nin D. Akdeniz konusunda endişeli olduğunu belirtti ve Türkiye’den ılımlı ve barışçıl bir çözüm beklediklerini kaydetti.

Benzer şekilde Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Alman Dışileri Bakanı Heiko Maas, AB’nin D. Akdeniz konusunda diyaloga hazır olduğuna vurgu yaptı.

Le Drian, “Ankara ile daha yapıcı diyaloğun şartlarını oluşturmak için tüm diplomatik yolları harekete geçirdik. Bu konuda Almanya ve Fransa hemfikir” ifadelerini kullanılırken, Stano da, “Doğu Akdeniz’de tek taraflar adımlar yerine diyaloğa ihtiyaç var” görüşünü dillendirdi.

Açıklamada, “Türkiye’nin adımları tüm AB ülkelerinde endişeye yol açıyor. Türkiye’den barışçıl ve ılımlı bir çözüm bekliyoruz. Doğu Akdeniz’de tek taraflar adımlar yerine diyaloğa ihtiyaç var” denildi.

Maas ise, Paris’te Avrupa’da görev yapan büyükelçilerle bir araya geldi ve diyalog çağrısında bulundu.

Fransız Bakan Le Drian, İngiltere’nin uzlaşmaz ve gerçekçi olmayan tutumu nedeniyle AB ile İngiltere arasında ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek anlaşmaya ilişkin müzakerelerde ilerleme sağlanamadığını belirtti.

Le Drian, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de AB ülkesinin deniz sahasını ihlal ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu savundu.

Güvenliklerini başka aktörlerin eline bırakmanın hata olacağını iddia eden Le Drian, “AB diyaloğa hazır. (Türkiye’yi) sert şekilde kınamak ve yaptırım gerekli olsaydı AB bunu yapardı. Ankara ile daha yapıcı diyaloğun şartlarını oluşturmak için tüm diplomatik yolları harekete geçirdik. Bu konuda Almanya ve Fransa hemfikir” dedi.

Maas da Türkiye’nin Libya’da ve Doğu Akdeniz’de istikrarsızlaştırma politikası güttüğünü ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

AB üyesi ülkelerin, Yunanistan ve Kıbrıs’ın egemenliklerini koruyacaklarını ifade eden Maas, “Bu hassas durumdan ancak diyalog ile çıkabiliriz. Bu nedenle Borrell ve (Dışişleri Bakanı) Mevlüt Çavuşoğlu’nun diyalog sürecini destekliyoruz. Tansiyonun düşmesi için 24 Eylül’e kadar elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.