Ana Sayfa Ekonomi ÖTV artışı araç pazarına olumsuz yansıyacak

ÖTV artışı araç pazarına olumsuz yansıyacak

476
0

Reuters’ın haberine göre analistler otomobilde artan ÖTV ile ithalatçıların satışlarının baskılanmasını ve araç pazarının olumsuz etkilenmesini bekliyor.

Otomobil distribütörleri matrahların artırılmasını memnuniyet verici ancak yetersiz olarak nitelerken vergi oranlarındaki artışın ise pazarın büyümesini zorlaştıracağını belirtti.

Sattığı araçların %90’dan fazlasını yurt içinde üreten Tofaş’ın hisseleri bugün %2,3 yükselişle 22,6 liraya çıkarken, ithal araç satıcısı konumunda olan Doğuş Otomotiv %4 düşüşle 14,98 liraya geriledi.

Binek modellerinin neredeyse tamamını ithal eden Ford Otosan da %2,6 düşüşle 85,5 liraya indi.

İş Yatırım Analisti Esra Süner Şirinel, “Matrah artışı bir anlamda yerli üreticiye destek oluyor. Tofaş’a olumlu yansır, Doğuş gibi ithalatçılara ise olumsuz yansıyacaktır” dedi.

‘Mağduriyetlere yol açar’

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) yükseltilen matrahlara rağmen en düşük vergi dilimine giren model sayısının “son derece kısıtlı” olacağı ve tüketiciler için “mağduriyetlere” yol açacağı uyarısında bulundu.

Yatırım Finansman tarafından yayımlanan notta, “Yerli üreticiler ve düşük fiyatlı ürünleri olan markaların satışları ve kâr marjları daha dirençli olacak. İthalatçılar ve premium markalar ise en çok etkilenecek olanlar” denildi.

Otomotiv yetkili satıcılarını temsil eden OYDER’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, pazar günü yayımladığı değerlendirmede en alt iki dilim dışında kalan ÖTV oranlarının yükseltilmesinin “araçlara ulaşım maliyetlerinin artması, talepte önemli bir azalma yönünde potansiyel” taşıdığını ifade etti.

Vergi artışı öncesi iç pazarın bu yıl 700 bin adede çıkacağını tahmin eden ODD de “yeni ÖTV artışlarının otomotiv iç pazarının büyümesine” olumsuz etki yapacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.