Ana Sayfa Ekonomi ‘Türkiye’yi yeni bir kur dalgalanması bekliyor’

‘Türkiye’yi yeni bir kur dalgalanması bekliyor’

407
0

Ekonomik kriz içerisinde olan Türkiye’de liranın değeri her geçen gün düşerken yeni bir kur krizi ise kapıda.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), Türkiye’yi yeni bir kur krizini beklediğini yazdı.

Sözcü’nün habere göre NYT’de “Türkiye için iki seneden daha az zaman içinde oluşan ikinci kur krizi pandemiyle birleşerek ekonomik çöküş riskinin yükselmesine neden oluyor” değerlendirmesi yapıldı.

Liranın değerindeki sert düşüşün pandeminin etkileriyle başa çıkmaya çalışan yerleşikleri ve şirketleri test ettiği ifade edilen haberde “değer kaybının ilaç ve yakıt gibi ithal malların hızla fiyatlarının yükselmesi korkusunu yarattığı”na dikkat çekildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik büyümeyi beslemek ve lirayı desteklemek için finansal manevraları ve ucuz kredi bolluğunun uluslararası yatırımcıları alarma geçirdiği belirtildi. NYT, Türkiye’nin dış politikadaki hamlelerinin de ekonomiye etkilerine dikkat çekti.

NYT, hükümetin bankaları ucuz kredi vermeye zorladığına da yer verdi. Bu durumun yıllık enflasyonun yükselmesine olan etkisine de dikkat çekildi.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan inancını kaybettiği belirtilen haberde, şu ifadeler yer aldı:

“Birçok yabancı yatırımcı 2018 krizinde Türkiye’nin geleceğine dair inancını kaybetti, bu da TL varlıklarına çok az talep olmasına yol açıyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.