Ana Sayfa Dünya Libya’da kabine depremi devam ediyor

Libya’da kabine depremi devam ediyor

86
0

Türkiye destekli Libya Ulusal Anlaşma Hükümeti Başbakanı Fayez el Sarrac, 10 günden fazla süredir Türkiye’de bulunan İçişleri Bakanı Fethi Başağa’yı görevden aldıktan sonra kabinesinde revizyona devam ediyor.

Sarrac’ın İçişleri Bakanı Fetih Başağa’nın yaklaşan darbesine karşı ihtiyatlı davrandığı değerlendirmeleri yapılırken, yapılan yeni değişiklikle Savunma Bakanlığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı’na yeni isimler atandı.

Libya Başbakanı Sarrac’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Albay Salahaddin Ali Abdullah en-Nemruş Savunma Bakanlığı, General Muhammed Ali Ahmed el-Haddad da Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildi.

Nemruş, Savunma Bakan Yardımcılığı, Haddad da Orta Askeri Bölge Komutanı olarak görev yapıyordu.

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Fethi Başağa görevden alınmıştı. Karar, Başağa’nın Türkiye’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşmesinden bir gün sonra kamuoyuna duyurulmuştu. Türkiye ziyaretini Sarrac’tan habersiz gerçekleştirdiği iddia edilen Başağa’nın yine Sarrac’a bilgi vermeden kendisine özel bir uçak almak istediği de gündeme gelmişti.

Sarrac, başkent Trablus’ta yaşam koşullarının kötüye gitmesini protesto için düzenlenen gösteriler sırasında yaptığı açıklamada, acilen kabine revizyonu yapılacağını duyurmuştu.

Sarrac, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile perşembe günü yapılması planlanan İstanbul ziyaretini de iptal etmişti. Bu karar, Trablus’taki protestolarla ilgili televizyonda yaptığı konuşmada açıkça hissettirdiği darbe korkusuyla ilişkilendirilmişti.

Sarrac, o sırada Türkiye’de bulunan rakibi Başağa’ya açıkça atıfta bulunarak, “Bazılarının seçim meselesini bozmak için siyasi bir diyaloğa ve yeni başkanlık oluşumuna girmesinden korkuyorum” demişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.