Ana Sayfa Dünya Koronavirüs: Paris’te maske takma zorunluluğu geliyor

Koronavirüs: Paris’te maske takma zorunluluğu geliyor

64
0

Bu sabah bir açıklama yapan Fransa Başbakanı Jean Castex, halihazırda “kırmızı bölgeler” arasında sayılan Paris’te maske takmanın zorunlu hale geleceğini söyledi. Şehrin bazı bölgelerinde ve caddelerinde uygulanan maske takma kuralı, tüm şehir için geçerli olacak.

Bu hafta ülkenin güneyindeki Marsilya’da da maske takma zorunluluğu getirilmişti. Şehirde, okula giden öğrencilere ve devlet yardımı alanlara 500 bin ücretsiz maske dağıtılacak.

Sağlık Bakanı Olivier Veran da Eylül ayında koronavirüs testlerinin haftada 1 milyona ulaşacağı sözünü verdi. Böylece sağlık çalışanlarının gerekli gördüğü kişilerin yanı sıra testi yaptırmak isteyenler de yaptırabilecek.

Almanya’da da vaka sayıları artışta. Bu sebeple hükümet, özel partilerin en fazla 25 kişiyle sınırlandırılmasını planlıyor. Ekim ayı sonuna kadar yasaklanan geniş katılımlı etkinliklerin de yıl sonuna kadar yasaklanacağı belirtiliyor.

Alman basınına göre maske takmanın zorunlu olduğu bölgelerde kurala uymayanlara da 50 euroluk bir ceza uygulanacak. Vaka sayılarının düşük olduğu bölgelerde bu kurallar için istisnalar olabilecek.

Maske takmamanın cezası her eyalette değişiyor. Örneğin Hamburg’da ceza 40 euro. Merkel, 16 eyalet lideriyle bugün yapacağı toplantıda 50 euroluk cezayı ülke çapında uygulamayı görüşecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.