Ana Sayfa Dünya Dünya Koronavirüs ile mücadele ederken İsrail Hamas bahanesi ile Gazze’yi bombalıyor

Dünya Koronavirüs ile mücadele ederken İsrail Hamas bahanesi ile Gazze’yi bombalıyor

105
0

Dünya tüm dikkatini korona ile mücadeleye ayırmışken İsrail tek taraflı haberleri ile Hamas’ın kendisine ait noktalara roketli saldırıda bulunduğu iddiası ile Gazze’ye düzenli olarak saldırılar düzenliyor.

İsrail ordusunun sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan açıklamada, İsrail tarafına “yanan balonlar” gönderildiği iddiası ile Hamas’a ait bazı noktalara uçaklar ve tanklarla saldırılar düzenlendiği ifade edildi.

Filistin kaynaklarından alınan bilgiye göre de İsrail uçakları, Gazze ve Refah kentlerinde Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait bir mevzi ve gözlem noktasını vurdu.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

İsrail ordusunun yine Twitter hesabından yapılan bir sonraki açıklamada ise, Gazze’den İsrail tarafına 6 roket atıldığı öne sürüldü.

Gazze’den geldiği belirtilen yanan uçurtma ve balonlara çözüm bulamayan İsrail ordusu, bunların hazırlandığını iddia ettiği sınır bölgelerine sık sık hava saldırıları düzenliyor.

Gazze’de yaşayan Filistinliler ise söz konusu yöntemle İsrail’in 2007’den beri uyguladığı ve gittikçe ağırlaştırdığı ablukayı hafifletmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Öte yandan, İsrail, 12 Ağustos’ta Gazze Şeridi’nden gönderilen yanan balonları gerekçe göstererek Filistinli balıkçıların avlanmasını yasaklamış ve bölgeye akaryakıt girişini yasaklamıştı.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.