Ana Sayfa Dünya Rusya Lukaşenko için polis gücü gönderiyor

Rusya Lukaşenko için polis gücü gönderiyor

75
0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun talebiyle Belarus’ta bir polis gücü kurduklarını açıkladı. Putin, kurulan polis gücünün Belarus’taki durum kontrolden çıkarsa kullanılacağını söyledi.

Belarus’ta 9 Eylül’de yapılan başkanlık seçiminden beri süren protesto eylemleri nedeniyle Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den ek polis gücü istedi. Rusya’da devlet kanalında yayınlanan bir röportajında Putin, Lukaşenko’nun Belarus için Rus güvenlik gücü birimlerinden yedek bir kuvvet ayrılmasını rica ettiğini ve kendisinin de bu ricayı yerine getirdiğini söyledi.

Oluşturulan polis gücünün şu anda kullanılmasına gerek olmadığını söyleyen Putin, “Söz konusu gücün, Belarus’ta durum kontrolden çıkmadıkça kullanılmayacağı konusunda da anlaştık.” ifadelerini kullandı. 26 yıldır ülkeyi yöneten Aleksandr Lukaşenko’nun 9 Ağustos’ta yapılan seçimi de kazandığını açıklamasının ardından başlayan protesto eylemleri hâlâ devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.