Ana Sayfa Dünya Japon doktordan, e-posta ile gönderilebilen solunum cihazı

Japon doktordan, e-posta ile gönderilebilen solunum cihazı

85
0
KORONAVIRUS TEDAVISINDE SAGLIK BAKANLIGI’NIN TEDAVI PROTOKOLUNDE YER ALAN ANA ILACLARDAN BIRI, SITMA ILACI OLARAK BILINEN HIDROKSIKLOROKIN SULFAT ETKEN MADDELI ILACIN ILK YERLI URETIMI, CERKEZKOY ORGANIZE SANAYI BOLGESI’NDE YER ALAN 140 BIN METREKARE ALANDA KURULU YARIM ASIRLIK KOCAK FARMA TESISLERINDE YAPILIYOR. KOCAK FARMA GENEL MUDURU VE CEO'SU IC HASTALIKLARI UZMANI DR. HAKAN KOCAK, ILACIN BU HAFTA SGK GERI ODEMESINE DE ALINDIGINI BELIRTEREK DEMIROREN HABER AJANSI’NA COK OZEL ACIKLAMALARDA BULUNDU. (FOTO: IBRAHIM MASE)

Japonya’nın Niigata kentinde Dr Naoyuki Ishikita ve ekibi, elektrikle çalışmayan ve 3D yazıcılar tarafından üretilebilecek anestezi cihazını 2017 yılında icat etmişti. Doktor Ishikita, projenin kendine ait bölümünü solunum cihazına dönüştürdü.

Japonya’nın Niigata kentinde Dr Naoyuki Ishikita ve ekibi, elektrikle çalışmayan ve 3D yazıcılar tarafından üretilebilecek anestezi cihazını 2017 yılında icat etmişti. Doktor Ishikita, koronavirüs salgınıyla birlikte projenin kendine ait bölümünü solunum cihazına dönüştürdü. Dünyanın her yerine bir elektronik posta gönderilen solunum cihazı, 3D yazıcılar aracılığıyla istenilen yerde üretilebilecek.

Dr Naoyuki Ishikita, 2017 yılında uzman bir ekiple aslında anestezi cihazı üzerinde çalışma yaptıklarını, salgınla birlikte projede yer alan kendi cihazını ayırarak insanlığa yardımcı olmak istediğini ifade etti. 3D yazıcıların insan hayatına girmesiyle bu cihazı her yerde üretmek istediklerini belirten Dr Naoyuki Ishikita, koronavirüs salgınıyla birlikte solunum cihazına ihtiyaç arttığını vurguladı.

Uzaya e-posta ile gönderdiler

Ishikita, solunum cihazının parçalarını bir e posta ile dünyanın herhangi bir yerinde 3D yazıcıda üretilebileceğini ifade ederken daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdiklerini söyledi. ISS’te bulunan astronotlar ise e posta ile gelen bilgileri 3D yazıcıya aktararak uzayda solunum cihazının parçalarını üretmeyi başardı.

Ücretsiz olacak

Dr Naoyuki, cihazı dünyaya ücretsiz olarak sunmak istediğini belirterek “Neden olmasın? İnsanlara yardımcı olmak gayet doğal bir şey. Verileri paylaşırsam hayat kurtarabiliriz” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.