Ana Sayfa Dünya Almanya: Anlaşmazlığı savaş gemileriyle çözemeyiz

Almanya: Anlaşmazlığı savaş gemileriyle çözemeyiz

71
0

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz krizinde arabuluculuğa soyunan Almanya, iki ülke arasında adeta mekik dokumaya devam ediyor.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in “Son derece endişe verici” açıklamaları ile durumun vahametini ortaya koyduğu krize ilişkin son değerlendirmesinde, “Bu anlaşmazlık konusunda diplomatik çözüme ihtiyacımız var. Kimse Doğu Akdeniz’deki savaş gemileriyle bu anlaşmazlığı çözemez” dedi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Maas, AB dışişleri bakanlarının Berlin’deki toplantısının başlangıcında yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’deki askeri manevraların sonlandırılması için Türkiye ve Yunanistan’a bir kez daha çağrıda bulundu.

Bunun taraflar arasında doğrudan görüşmeler gerçekleştirilebilmesi için bir ön koşul olduğunu belirten Maas, “Savaş gemileri Doğu Akdeniz’de karşı karşıya olduğu sürece elbette taraflar da masaya oturmayacaktır” diye konuştu.

Maas’tan kısa süre önce Almanya Başbakanı Angela Merkel de Ankara-Atina gerginliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, iki NATO ortağı olan Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşmazlığın “son derece endişe verici” olduğunu ifade etti. Merkel, “Almanya bu tansiyonun düşürülmesine katkıda bulunmak için uğraşıyor” dedi.

Maas, iki ülke arasındaki gerginliğin düşürülmesi için Salı günü önce Atina ardından da Ankara’da temaslarda bulundu. Hem Ankara hem de Atina, Maas’a birbirleriyle diyaloğa hazır olduklarını belirtti. Ancak tarafların Doğu Akdeniz’deki askeri tatbikatları gerginliğin sürmesine neden oldu.

Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Fransa ve İtalya’nın dün Doğu Akdeniz’de üç gün sürecek bir ortak tatbikat düzenleyeceklerini duyurmasının ardından bugün de Türkiye yeni bir Navtex ilan etti. Türk Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı; Doğu Akdeniz’deki iki bölgede 1-2 Eylül tarihlerinde savaş gemileriyle atış eğitimi yapılacağını açıkladı. Navtex ilanı, denizlerdeki olası tehlikelere karşı gemiler ve ilgililerin uyarılması için yapılıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.