Ana Sayfa Dünya Yunan hükümetinden karasu artırma girişimi

Yunan hükümetinden karasu artırma girişimi

60
0

Türkiye ile Doğu Akdeniz’de savaşın eşiğinde olan Yunanistan dış politikada pasif siyasetini bir yana bırakıp daha sert bir politika için ilk adımı attı.

Yunanistan, ülkenin batı kıyılarındaki karasularını altı milden 12 mile çıkarmayı planlıyor.

Yunan Başbakan Mitsotakis, değişikliğe ilişkin tasarının çok yakında meclise sunulacağını açıkladı.

Bu adım Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü Atina aynı uygulamayı Türkiye ile sınırlarına da hayata geçirebilir.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, ülkesinin İyon Denizi’ndeki karasularını 6 milden 12 mile çıkaracağını söyledi.

Yunanistan’ın İtalya ile geçen Haziran’da yaptığı deniz sınırları anlaşmasıyla ilgili parlamentoda gerçekleştirilen oturumda konuşan Mitsotakis, Atina’nın onlarca yıldır sürdürdüğü “pasif” dış politikayı artık terk edeceğini belirtti.

Yunanistan ve İtalya, yaptıkları anlaşmayla aralarında bir münhasır ekonomik bölge oluşturarak İyon Denizi’ndeki balıkçılık hakları nedeniyle uzun süredir yaşadıkları sorunu çözmüşlerdi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Yunan parlamentosunun bu anlaşmayı yarın yapılacak oylamayla onaylaması bekleniyor.

İyon Denizi’ndeki karasularında değişiklik öngören yasa tasarısını ise çok yakında parlamentoya sunacaklarını ifade eden Mitsotakis, Yunanistan’ın iki kıyı arasındaki mesafenin 24 milden az olduğu diğer deniz alanlarında da karasularını genişleteceğini söyledi.

Türkiye, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde yapacağı benzer bir hamlenin savaş sebebi olacağını açıklamıştı.

İki ülke uzun yıllardır kıta sahanlığı ve deniz sınırları konusunda ihtilaf yaşıyor. Ankara-Atina ilişkileri son dönemde Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle de gergin.

Başbakan Mitsotakis, parlamentodaki konuşmasında Yunanistan’ın kıta sahanlığı ve Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge sınırları konusunda diyaloğa girmeye hazır olduğunu da ifade etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.