Ana Sayfa Dünya Almanya’dan Yunanistan’a güvence: ‘Yunanistan’ın yanındayız’

Almanya’dan Yunanistan’a güvence: ‘Yunanistan’ın yanındayız’

135
0

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz krizinde arabuluculuğa soyunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ilk durağı Atina’da hem Yunanistan’a tam dayanışma sundu hem de savaştan kaçınılmasını istedi. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias “Diyaloğa hazırız ama egemenlik haklarımızı savunacağız” dedi.

Doğu Akdeniz diplomasisi çerçevesinde Yunanistan ve Türkiye ziyaretlerine çıkan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Atina’da yaptığı açıklamalarda, Almanya ve tüm AB’nin Yunanistan ile tam dayanışma içinde olduğu güvencesi verdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Yunanistan ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz enerji kaynakları üzerinde hak iddialarından kaynaklanan krizle ilgili provokasyonlardan kaçınılması ve doğrudan görüşmelerle çözüm bulunması çağrısı yapan Almanya Dışişleri Bakanı, iki NATO müttefiki arasında askeri çatışma riski bulunduğu uyarısını yaptı.

Maas “Doğu Akdeniz’de hâlihazırdaki durumun ateşle oynamaktan farkı yok. En ufak kıvılcım bir felakete yol açabilir” diyerek ekledi:

“Almanya acil ihtiyaç bulunan diyalog ve arabuluculuk sürecini bu yönde talep ve başarı ihtimali olduğu müddetçe vargücüyle desteklemeye hazırdır.”

Alman Dışişleri Bakanı’nı ağırlayan Yunan mevkidaşı Nikos Dendias, “Diyaloğa hazırız, ama egemenlik haklarımızı savunacağız” mesajını verdi.

Gerilimde düşme görmediklerini, tam tersine Türk hükümetinin yeni Osmanlı ideolojisi güderek Akdeniz’de egemenlik kurmayı amaçladığını ve bunun da tüm bölgeyi istikrarsızlaştırdığını öne süren Dendias, Ankara’nın bu eğilimini değiştirmemesi halinde sonuçlarıyla karşılaşması gerektiğini, aksi takdirde AB’nin inandırıcılığının tehlikeye gireceğini savundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.