Ana Sayfa Dünya Yunanistan Türkiye’yi BM’ye şikâyet etti

Yunanistan Türkiye’yi BM’ye şikâyet etti

169
0

Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki gerilim nedeniyle Türkiye’yi Birleşmiş Milletler’e (BM) şikâyet etti. Atina, Oruç Reis’i Yunanistan’a ait deniz alanında ‘yasadışı’ faaliyette bulunmakla suçladı.

Yunanistan, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki eylemleri nedeniyle Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet etti. Atina, Türkiye’nin eylemlerinin ‘tüm bölgenin güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu’ savundu.

Yunan Radyo Televizyonu’nun (ERT) aktardığına göre, Yunanistan’ın BM Daimi Temsilcisi Maria Theofili BM’ye yazdığı iki sayfalık mektupta, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Yunanistan’a ait deniz alanında bulunduğunu belirtip bu durumu ‘yasadışı’ olarak nitelendirdi. Theofili, Türkiye’nin eylemlerinin ‘tüm bölgenin güvenliğine tehdit oluşturduğu için yanıtsız kalamayacağını’ belirtti.

Atina’nın Kahire ile vardığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasına dikkat çeken Yunan diplomat, bu anlaşmanın Ankara tarafından Atina ile planlanan görüşmeleri reddetmek için bahane olarak kullanıldığını savundu. Theofili, Mısır ile yapılan anlaşmanın, gelecekte “potansiyel olarak ilgi duyan komşu ülkelerle” görüşme fırsatını vereceğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.