Ana Sayfa Haberler Tezer: Koronavirüsle mücadele 2021’i de kapsayacak bir süreç

Tezer: Koronavirüsle mücadele 2021’i de kapsayacak bir süreç

87
0

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, salgınla mücadelede önlerinde 2021’i de kapsayacak uzun bir dönemin olduğunu söyledi.

“Rusya’nın aşısının ne güvenliği ile ne de bağışıklık yanıtı ile ilgili elimizde hiçbir bilimsel veri yok” diyen Tezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşı çalışmaları devam ediyor, belki başarısız olacak, belki etkili olamayacak bunu zaman gösterecek. 2021 yılını kapsayacak bir süreçten bahsediyoruz. Türkiye’de de toplumun büyük bir çoğunluğunun bağışıklığının olmadığını, büyük kesiminin hala duyarlı olduğunu biliyoruz, o yüzden herkes kendini korumaya devam edecek.”

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre gençler arasında koronavirüs vakalarında artış olduğunu belirten Prof. Dr. Tezer, “Dünyada genç grup maalesef dikkat etmiyor. Kurallara en sık uymayan maalesef bu yaş grubu. Kurallara uymadıkları için de de pozitif oluyorlar” diye konuştu.

Neticede (günlük koronavirüs vaka sayılarında) 1500’lü rakamları görsek de düşüş oldu ama tekrar 1300’lü rakamlara geldik. Bunun birçok sebebi var. Türkiye’de toplu halde yapılan düğünler, nişanlar, düğün törenleri, sünnet törenleri, kına geceleri, taziyelerde maalesef insanlarımız kurallara dikkat etmedikleri için bugün bu rakamlarla karşı karşıyayız.” from Prof. Dr. Hasan Tezer Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi

Neticede (günlük koronavirüs vaka sayılarında) 1500’lü rakamları görsek de düşüş oldu ama tekrar 1300’lü rakamlara geldik. Bunun birçok sebebi var. Türkiye’de toplu halde yapılan düğünler, nişanlar, düğün törenleri, sünnet törenleri, kına geceleri, taziyelerde maalesef insanlarımız kurallara dikkat etmedikleri için bugün bu rakamlarla karşı karşıyayız.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.