Ana Sayfa Dünya Sarraj’dan ateşkes ve genel seçim kararı

Sarraj’dan ateşkes ve genel seçim kararı

104
0

Libya Başbakanı Fayez El Sarraj, ülkedeki tüm güçlere ateşkes çağrısında bulundu.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Sarraj, yaptığı açıklamada Libya’nın tamamında kendisine bağlı güçlere yönelik ateşkes emri verdiğini açıkladı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Sarraj tarafından verilen emirde devam eden tüm operasyonlar ve çatışmaların sona erdirilmesi istendi.

Sarraj’ın ardından hükümet güçleriyle çatışan General Hafter’e bağlı güçlerden de ateşkes çağrısı geldi. Hafter güçlerinin Sözcüsü Aguila Salih de yaptığı açıklamada çatışmaların sonlandırılması talimatı verdiklerini açıkladı.

Tarafların ayrıca bu yılın başından bu yana Hafter güçleri tarafından uygulanan petrol ambargosunun kaldırılması konusunda da uzlaştıkları belirtiliyor.

Öte yandan Sarraj’ın ateşkesin ardından ülkede genel seçimlerin yapılmasına dair de bir açıklamada bulunduğu ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler’den de tarafların ateşkes kararından memnuniyet duyulduğuna dair bir açıklama geldi.

Libya 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin ölümünden bu yana iç çatışmalarla sarsılıyor. Ülkede BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı General Hafter özellikle doğu kesimlerde yönetimi elinde tutuyor. Taraflar arasında 2019 yılının Nisan ayından bu yana başkent Trablus yakınlarında sert çatışmalar yaşanıyor. Türkiye Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veren ülkeler arasında yer alıyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesinde ateşkes gündeme gelmişti.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Görüşmede özellikle Libya krizi üzerinde duruldu. Sürdürülebilir ateşkesin sağlanması ve Berlin Konferansı kararları ile BM Güvenlik Konseyi’nin 2510 sayılı kararı uyarınca doğrudan müzakerelerin başlaması için çatışan tarafların gerçekçi adımlar atmaları gerektiğinin altı bir kez daha çizildi” denmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.